BJK’nin açılımı nedir?

Oluşturulma Tarihi: Nisan 1, 2015

Beşiktaş Jimnastik Kulübü‘nün kısaltması BJK‘dir. BJK 1903 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Renkleri siyah-beyaz ve maskotu Kara Kartal‘dır.

Beşiktaş JK Kurumsal İnternet Platformu: http://www.bjk.com.tr

BJK: Beşiktaş Jimnastik Kulübü

1903 yılında kurulan BJK yurtiçi ve yurtdışında kazandığı başarılar ile Türkiye’nin en büyük spor takımları arasında yer almaktadır. Atletizm, basketbol, boks, futbol, güreş, hentbol ve voleybol gibi branşlarda aktif olarak bulunan takım ilk olarak 1911 yılında jimnastik alanında şampiyonluk kazanmıştır.

Beşiktaş, Süper Lig’de 1990’ların başında Gordon Milne yönetimi altında üst üste üç şampiyonluk ile en başarılı dönemini geçirmiştir.Takımın üç oyuncusu: Metin Tekin, Ali Gültiken ve Feyyaz Uçar  bu dönemde takıma önemli katkılarda bulundular. Bu oyunculara Metin-Ali-Feyyaz (“MAF”) adı verildi ve takımın kadrosunun bel kemiği olarak anılmaya başlandı.

Takım renklerinin siyah ve beyaz olmasındaki en büyük neden Balkan Savaşlarında kaybedilen toprakların vermiş olduğu üzüntüdür. O günden günümüze kadar renkleri aynı şekilde devam etmiştir. 2012-2013 sezonu sonuna kadar 32 bin kapasiteli İnönü Stadyumunu kullanan takım o yıl içerisinde yeni stad yapım çalışmalarını başlatmıştır. Şu anda kullandığı stadyum ise Dolmabahçe Sarayı’nın yanında yer alan 41,903 kapasiteli, tam koltuklu bir stadyum olan Vodafone Park’tır.

26 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.