1. Ana Sayfa
  2. Genel

ALES’in açılımı nedir?

ALES’in açılımı nedir?
+ - 0

ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavıdır.

 

ALES güz ve bahar dönemlerinde gerçekleştirilen bir sınavdır. Adından da anlaşılacağı gibi akademik personel olmak için ve lisansüstü eğitim için gereklidir. ALES başvuru ve sınav tarihleri hakkında bilgileri OSYM’nin web sitesinde yer alan Sınav Takvimi sayfasını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

 

ALES: Akademik Personel ve Lisasnüstü Eğitimi Giriş Sınavı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak adlandırılan ALES, akademik kadrolara yerleşmeyi isteyen adayların girmesi gereken ve ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Üniversite eğitimini tamamlayan ve yüksek lisans okumak isteyen adayların girmesi gereken bu sınav ile ayrıca araştırma görevlisi, öğretim görevlisi gibi kadrolara geçebilmek mümkündür. Yılda iki kez gerçekleştirilen bu sınav ilkbahar ve sonbahar aylarında ÖSYM tarafından akademik takvim üzerinde yayınlanan tarihlerde yapılmaktadır.

Yüksek lisans eğitimini tezsiz olarak tamamlamak isteyen adaylardan bu sınava girme şartı aranmamaktadır; ancak tezli olarak tamamlamak isteyen adaylar için ALES’ten belirli bir puan istenmektedir. ALES’e girecek adaylar tezli yüksek lisans başvurusu yapacak ise, ALES puanı tıpkı YDS kadar öncelikli duruma gelecektir.

ALES’e genel olarak bakıldığında bilgi gerektiren sorulardan çok mantıklı düşünmeyi gerektiren sorular daha çok tercih edilmektedir. Soru tarzlarını bilmeyen adayların zorlanacağı türden bir sınavdır. Bu sınav tipi KPSS gibi bilgi ağırlıklı olmadığından, sınava girecek adayların analitik düşünmelerini bekleyen bir sınavdır. Geçerlilik süresi 3 sene ve sınav süresi 2 saat 30 dakikadır.

Yorum Yap