1. Ana Sayfa
  2. Genel

ATM’in açılımı nedir?

ATM’in açılımı nedir?
+ - 1

ATM‘in açılımı Automated Teller Machine‘dir. Banka müşterilerinin para yatırma, çekme, gönderme, fatura ödeme gibi işlemler yapmasına olanak sağlayan makinelerdir. Hangi bankanın nerede ATM’leri bulunduğu hakkında bilgiyi bankaların resmi web sitelerinden öğrenmek mümkündür.

ATM: Automated Teller Machine

Bankalar tarafından kullanılan ilk başlarda ekstre basmaya ve para ödemeye yarayan bir cihazdır. Günümüz koşullarında EFT, para yatırma, fatura ödeme gibi pek çok seçeneği bizlere sunabilmektedir. Osmanlı Ermenisi olan Luther George Simciyan, bu makineleri icat etmiştir. 1930’lu yıllarda Amerika’da yeterli ilgiyi görmediğinden dolayı bir süre sonra kullanımdan kaldırılmıştır. Sonraları John Shepherd-Barron adındaki İngilizler tam elektronik bankamatiğin mucidi olmuştur. ATM olarak sayabileceğimiz ilk cihaz 27 Haziran 1967’de Barclays Bank için De La Rue firması tarafından icat edilmiş ve Londra’da bulunan Enfield adındaki kasabada hizmete girmiştir. ATM Türkiye’de ilk kez 1982’de İş Bankası tarafından Bankamatik adı altında kurulumu gerçekleştirilmiştir.

  • ATM Nasıl Çalışır?

Kullanıcı, ATM işlemini gerçekleştirmek istediğinde ilk önce kart okuyucuya kartını okutmalı ve tuş takımı ile parolasını girmelidir. ATM, bu sayede aldığı bilgileri sunucu işlemcisine iletmektedir. Şayet kişi ödeme işlemi gerçekleştirmek istiyorsa sunucu işlemcisi elektronik para transferini gerçekleştirmektedir. Banka hesabına iletilen bu para kart sahibi tarafından kullanılabilmektedir. Bağımsız ATM sunucusu herhangi bir banka kartı ile birlikte de çalışabilmektedir.

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. bok gibi anlatılmıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.