1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Madde bağımlılığı için hangi doktora gidilir?

Madde bağımlılığı için hangi doktora gidilir?
+ - 1

Madde bağımlılığı nedir?

Madde bağımlılığı; vücut mekanizmasının işlevsel hareketlerini bozan maddelerin kullanılması, madde kullanımından dolayı zarar gördüğü halde bu tür maddelerin kullanılmasının bırakılamamasıdır. Madde bağımlısı, madde kullanmaya bir süre ara verdiğinde çeşitli belirtiler başlar. Bağımlı, zamanla madde kullanımı dozajını ve sıklığını attırır. Kullanılan madde, kişinin merkezi sinir sistemini etkiler, fiziksel ve psikolojik tahribata yol açar. Madde kullanımı, tüm iç organlara zarar verir ve çeşitli hastalıklara neden olur. İradeyi tamamen ortadan kaldırır ve akli davranışları işlemez hale getirir. Kişinin sosyal çevreden uzaklaşmasına ve normal yaşam formlarından soyutlanmasına sebep olur. Madde bağımlılığı, zehirlenmelere ve beraberinde ölümlere neden olmaktadır.

Eğer kişi, maddeyi bırakmak istemesine rağmen bırakamıyorsa, bunun için çok çaba ve zaman harcıyorsa, maddeyi bırakma çabaları her defasında boşa çıkıyorsa, kullandığı madde miktarı her geçen gün artıyorsa, bağımlı hale gelmiş demektir. Madde bağımlığının, insanı adım adım ölüme yaklaştırdığını unutmamak gerekir. En kısa zamanda tıbbi yardım almalı ve tedavi olmalıdır. Bunun için; hastanelerin psikiyatri bölümlerinde randevu alınarak, tedavinin bir an önce başlanması sağlanmalıdır.

Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı

Numarası: ALO 191 (7 Gün / 24 Saat)

YouTube video

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 sene önce

    Benim özel konuşabileceğim bir uzman var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.