1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Gazlı içecekler uyku kaçırır mı?

Gazlı içecekler uyku kaçırır mı?
+ - 0

Bazı zamanlar uyumak çok zor olabilir. Uyuyamadığımız zamanlarda bunun nedenini araştırıp dururuz. Bazı içeceklerde kafein bulunur. İçeriğinde kafein bulunan içecekler kahve, çay, gazlı içecekler ve enerji içecekleridir.

Birçok kişi çayın ve kahvenin içinde kafein olduğunu bilse de bilinçli olaraktan yine tüketilmektedir. Ancak gazlı içeceklerin içerisinde bulunan kafein kişide uyku sorunu oluşturmaktadır. Bu nedenle arka arkaya içilen gazlı içecekler uyku saati geldiğinde uykuya dalamama, uykuya dalmış olunsa bile sonra hemen uyanma veya kalitesiz uyku uyuma gibi sorunlar yaşatmaktadır. Yani gazlı içecekler uyku kaçırır mı diyorsanız evet kaçırır.

Gazlı içeceğin içinde kafein çay ve kahveye göre daha düşüktür. Fakat gazlı içecek tüketimi çay ve kahveye göre daha fazla olduğu için bu gibi uyku sorunu daha çok yaşanmaktadır. Bu nedenle geç saatlerde kola, fanta, gazoz gibi gazlı içecekleri tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Gazlı İçeceklerin Etkileri

Gazlı içeceklerin içerisinde bulunan fosfor miktarının çok yüksek seviyede olmasından dolayı belli bir süreden sonra bu tür içecekleri çok tüketen kişilerde kemik erimesi görülmektedir. Asitli içeceklerin içerisinde bulunan diğer bir madde de sodyum benzoattır ve bu madde astıma davetiye çıkarmaktadır. Aynı zamanda da egzama rahatsızlığını tetiklemektedir. Fazla tüketilen gazlı içeceklerin sonrasında kişide diyabet hastalıkları görülmektedir. Bu içecekler içerisinde bulunan fosforik asit böbrek taşı oluşmasına neden olmaktadır.

Yorum Yap