1. Ana Sayfa
  2. Genel

Borcam neyden yapılır?

Borcam neyden yapılır?
+ - 0

Hanımların çok kullandığı ve çok sevdiği mutfak gereçlerinden biriside borcamdır. Borcam isminden de anlaşılacağı gibi hem cam hem de borik asitten üretilmektedir. Cam normalde kırılgan ve ısıya dayanıksız olan bir maddedir. Ancak camın yapım aşamasında kullanılan borik asit sayesinde cama ısıya ve soğuğa dayanama özelliği kazandırılmaktadır. Yani sıcaklıkta az genleşme, sıcaklıkta ve değişen sıcaklık derecelerine daha dirençlidir.

Borcamlar bu sayede yavaş ısıtıp yavaş soğutulduğu ısı değişikliklerinde +300 ile -30 dereceye kadar dayanır. Aniden yükselen ısı değişikliğinde ise (fırında) +180 dereceye kadar dayanabilen özellikte üretilmektedir.

Borcam fırında yemek, pasta ve börek pişirmek için kullanılır. Ayrıca içerisinde saklanan yiyecekleri uzun süre muhafaza ettiği için saklama kabı olarak da kullanılmaktadır. Borcam üretimi sürekli değişik formlarda tasarlanmaktadır. Bu nedenle görsel olarak da çok şık durduğu için sunum kabı olarak da tercih edilir. Temizlenmesi kolaydır. Ayriyeten bulaşık makinesinde yıkanabilir. Cam ürünlerin gıda ürünleri ile temas etmesi sağlık açısından daha uygun olduğu için borcamın kullanılması da sağlıklıdır.

Yorum Yap