Salep neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 20, 2019

Salep daha çok Anadolu dağlarının orman altı bölgelerinde bulunan orkide yumrularından elde edilir. Salep, salepgiller familyasından tel köklü otsu bir bitkidir. 2 tane yumru vardır kökünde. Gövdesi silindiri andırır ve diktir. Çiçekleri ise başak ya da salkım şeklinde olmaktadır. Ülkemize Kastamonu, Muğla ve Isparta şehirlerinde yetiştirilmektedir. Dünya da en büyük salep üreticisi ise Fransa ve Yunanistan’dır.

Köklerindeki yumrular kullanılır. Ülkemizde çeşidi çoktur. İçerdiği önemli madde ise glikomannandır. Süt ve su ile birleştiği zaman şiştiği için çoğunlukla dondurmanın hammaddesi olarak kullanılır. Maraş dondurmasına koku ve tadı veren, dünya da sadece Kahramanmaraş dağlarında bulunan bir orkide türünden elde edilen saleptir. Kahramanmaraş’ın dağlarında ki orkideler toplanmadan dolayı azalmıştır.

Salebin faydaları ise öksürük ve bronşite iyi gelir, âdeti düzenler, kabızlığı önler, zihni güçlendirir, basurun tedavisinde kullanılır, vücuttaki ısıyı arttırır. Salep tarçınla birlikte kullanıldığı zaman sağlığa faydası da artar. Salep tarçınla birlikte tüketildiği zaman sağlığa faydası da artmaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.