1. Ana Sayfa
  2. Genel

Balon nasıl yapılır?

Balon nasıl yapılır?
+ - 0

İçi hava dolu ve ya helyum, hidrojen gibi gazlar ile doldurulan esnek bir oyuncaktır. Çocukların ve organizasyonların vazgeçilmez eğlencesi balonun ana maddesi lateks’tir. Lateks ise kauçuk ağacından elde edilir. Bir bitki türü olan lateksin sade hali ile balon yapılmadığı için fabrikalardaki bazı kimyasallar ile karıştırılıyor ve balon üretiliyor. Lateks aslen beyaz renklidir. Bu sebeple renk veren tozlar ile balonlar renklendiriliyor.

Balon üretimi genel olarak %40 oranındaki bir sıvını pişirilip katı hal almasıdır. Balon üreten makinelere takılan kalıplar bu katılaşan maddeye balon şeklini vermektedir. Ancak oyuncak olarak nitelendirilen balonlardan esinlenerek zaman içinde farklı araçlar tasarlanmıştır. Balon birçok farklı alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Balonun kullanım alanları dendiğinde ilk akla organizasyon ve reklamcılar gelmektedir.  Bu sektörde balonlar sunum, yarışlar ve eğlence amaçlı kullanılır. Bu amaçlı balonların içine uçmayı sağlayan helyum ve hidrojen gazı basılmaktadır. Ayrıca dekoratif süsleme ve görsel şölen içinde balon mükemmel bir araçtır. Tüm bunların dışında olan devasal yapılan balonlarda yolcu taşımacılığı için kullanılmaktadır. Uçan balonların içine sıcak hava veren makineler yerleştirilerek yolcu taşıması sağlanmaktadır.

Yorum Yap