1. Ana Sayfa
  2. Genel

Tirbuşon nedir?

Tirbuşon nedir?
Tirbuşon
+ - 0

Evlerde bazı şişelerin kapaklarının açılması son derece zorlayıcı bir olaydır. Özellikle mantar kapaklı şişeler ve vida kapalı şişeler el ile açılması çok zor olan kapak türleridir. Bu kapaklar genellikle sivri uçlu bıçaklar yardımıyla açılmaya çalışılır. Ancak bu doğru bir yöntem değildir. Çünkü bu tür açma yöntemleri hem şişelere hem de kişilere zarar verebilir. İşte bu noktada tirbuşon aleti devreye girmektedir.

Tirbuşon Kullanımı ve Kullanım Alanları

Tirbuşon genellikle mantar ile kapatılmış kapakların açımında kullanılan sivri uçlu alete verilen isimdir. Bu aletin vidalı kapaklarda da kullanıldığı bilinmektedir. Tirbuşon birkaç farklı formatta üretilmiş olabilir. Ancak bütün formatlarında çalışma prensibi aynıdır. Tirbüşonlar çalışma prensibi gereği öncelikle bir tutamağa sahiptir. Bu tutamağın hemen altında sarmal düzen ile sarılmış metal bir vida yer almaktadır. Açılmak istenen şişe veya herhangi bir kutunun üzerindeki mantara bu metal kısım geçirilir.

Saat yönünde çevrildikçe bu metal kısım yavaş yavaş bu mantarın içerisine girmeye başlayacaktır. Bundan sonra ise tutamaktan çekilerek mantar ve vida kapak yukarı doğru çekilir. Bu çekim işlemi bittikten sonra istenilen şişenin kapağı açılmış olacaktır. Bu alet 1795 yılında ilk kez İngilizler tarafından icat edilmiştir. Bu cihazın patenti de bir İngiliz bilim adamı olan Reverend Samuel tarafından alınmıştır.

Ancak bu icat günümüzdeki tirbuşon türlerine göre oldukça ilkeldir. Bu tirbuşon basit bir disk olarak bulunmuştur. Bu disk özellikle şarap şişeleri üzerinde yer alan mantar tıpayı parçalayarak açmaktadır. Günümüzde üretilen tirbuşonlar sadece ev için uyumlu değildir. Ev dışında işletmeler için özel olarak üretilen tirbuşonlar da mevcuttur. Bu tür tirbuşonların çalışma prensibinde ise herhangi bir noktaya monte edilen alet kısa sürede tıpaların açılmasını sağlamaktadır.

 

Yorum Yap