Yarık dudak için hangi doktora gidilir?

Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2017
sağlık

Yarık dudak ya da damak rahatsızlığı genellikle doğum öncesinde oluşan genetik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa annenin hamileyken yaptığı yanlış hareketlerde neden olabilmektedir. Bunlardan ilki bilinçsiz ilaç kullanımıdır.

Bilinçsiz ilaç kullanımı sadece yarık dudak rahatsızlığına değil başka hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanılacağında mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bunun dışında sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar ve akraba evliliği de bebekte yarık dudak hastalığına neden olmaktadır. Görünüm açısından sıkıntı yaşatabilecek bu rahatsızlık erkenden tedavi edilmelidir.

Yarık dudak hastalığı için hastanelerin hangi bölümlerine başvurulmalıdır?

Yarık dudak ya da damak rahatsızlığında başvurulması gereken bölüm ilgili hastanelerin plastik cerrahi bölümüdür. Plastik cerrahi sadece yarık dudak rahatsızlığı ile değil fiziksel olarak oluşabilecek her türlü deformasyonlar ile ilgilenmektedir. Plastik cerrahiye başvurulup muayene olunduktan sonra genellikle cerrahi işlemler uygulanmaktadır.

Bu cerrahi işlemler ile çocuğun yarık dudak hastalığı giderilebilmektedir. Bu operasyon ciddi ve önemsenmesi gereken operasyonlardan biridir. Bu nedenle çocuğun ağız ve diş yapısında herhangi bir hasarın oluşmaması için en kaliteli ve profesyonel uzmanlar ile çalışılmalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.