1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yarık dudak için hangi doktora gidilir?

Yarık dudak için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Yarık dudak ya da damak rahatsızlığı genellikle doğum öncesinde oluşan genetik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa annenin hamileyken yaptığı yanlış hareketlerde neden olabilmektedir. Bunlardan ilki bilinçsiz ilaç kullanımıdır.

Bilinçsiz ilaç kullanımı sadece yarık dudak rahatsızlığına değil başka hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanılacağında mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bunun dışında sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar ve akraba evliliği de bebekte yarık dudak hastalığına neden olmaktadır. Görünüm açısından sıkıntı yaşatabilecek bu rahatsızlık erkenden tedavi edilmelidir.

Yarık dudak hastalığı için hastanelerin hangi bölümlerine başvurulmalıdır?

Yarık dudak ya da damak rahatsızlığında başvurulması gereken bölüm ilgili hastanelerin plastik cerrahi bölümüdür. Plastik cerrahi sadece yarık dudak rahatsızlığı ile değil fiziksel olarak oluşabilecek her türlü deformasyonlar ile ilgilenmektedir. Plastik cerrahiye başvurulup muayene olunduktan sonra genellikle cerrahi işlemler uygulanmaktadır.

Bu cerrahi işlemler ile çocuğun yarık dudak hastalığı giderilebilmektedir. Bu operasyon ciddi ve önemsenmesi gereken operasyonlardan biridir. Bu nedenle çocuğun ağız ve diş yapısında herhangi bir hasarın oluşmaması için en kaliteli ve profesyonel uzmanlar ile çalışılmalıdır.

Yorum Yap