1. Ana Sayfa
  2. Genel

Şüpheli Telefon Aramalarına Dikkat

Şüpheli Telefon Aramalarına Dikkat
+ - 0

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kişilerin size de ulaşması giderek kolay bir hal almaya başladı. Bu durum sizin iyi niyetinizi suiistimal etmek isteyen kişiler için de kolay ve ulaşılır bir teknik olarak yerini aldı. Tanımadığınız, daha önce numarasını görmediğiniz kişilerin telefonlarını açmamanız sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Arayan Numaraların Yabancı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Arayan kişinin yabancı ya da yurtdışı bir numaraya ait olup olmadığını anlamanız için küçük fakat önemli bir detay mevcuttur. Türkiye’de yaşıyorsanız numaraların başında +90 ibaresi yer alır. u yabancı  nnumaralara 685 ve 675 ile başlayan numaralar örnek olarak verilebilr. Bu küçük ayrıntı güveniliğiniz için önemli bir detaydır. Minik bir dikkat ile dolandırıcıların hedefi olmaktan kurtulabilirsiniz.

Dolandırıcı Numara Nasıl Cevaplanmalı?

Yoğun ya da stresli olduğunuz bir günde arayan numaraya bakmadan cevapladığınızda, sizi yanıltmak için farklı yöntemler deneyeceklerdir. İlk ve net bir seçenek olan muhatap olmadan numarayı polise bildirmektir. Fakat konuşmaya başladıysanız sizi kandırmalarına izin vermeden hemen telefonu kapatmalı ve engellemelisiniz.

Dolandırıcı Kişilerin Hedefleri

Akıl almaz şekilde tongaya düşürebilen dolandırıcı çeteler, genellikle nakit ya da bankada yer alana paranızın peşindedir. En çok hedeflenen kesim yaşlılar ya da erkeklerdir. Yaşlıları kandırmak, etki altına almanın daha kolay olduğunu düşünen çeteler farklı senaryolarla yaşlı insanları rahatlıkla dolandırıyor. Genç ya da orta yaş erkekleri ise çete mensubu genç bayanlar vasıtası ile kişilerin hesaplarından havale ile para yardımı istemekle başlarlar ve sonrasında mağdur kadın rolünde kişilerden Türkiye sınırlarına girebilmek hatta evlenme vaadi ile para sızdırmaya çalışırlar. Tanımadığınız, daha öncesinde hiç görmediğiniz kişilerin size sunmuş olduğu vaatlere inanmamalı asla para transferinde bulunmamalısınız.

Yabancı Numaralar Nasıl Engellenir?

Yabancı numaraları tek tek engelleme gibi bir şansa sahip değilsiniz. Alan kodlarını bilmediğiniz 685 ya da 675 gibi yabancı numaralara dikkat edin. Telefonun sizin için kâbus olmasına izin vermeyin. Herhangi bir kanun dışı olay karşısında mutlaka polise bildirim yapmalı oluşabilecek dolandırıcılıkların önüne geçmelisiniz. Şüphelendiğiniz ve size ilginç gelen mesajları da mutlaka bildirmelisiniz. Belki de farkında olmadan başkaları içinde iyilik yapmış olursunuz.

Yorum Yap