Cola neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 22, 2019

Genç yaşlı birçok bireyin severek içtiği cola aslen sağlığa zararlı bir içecektir. Cola’nın tadını sevenler bu gerçeği kabul etmez. Bu sebeple içinde ne var ki zararlı, sorusu hep sorulur. Cola imalatı için kullanılan su, şeker ya da glikoz – früktoz şurubu, asit dengesini koruyan fosforik asit, colaya renk veren karamel, doğal tatlandırıcılar ve kafein bu şekilde sayılınca normal düzeyde gibi geliyor. Ancak cola içerisine bu ürünlerin eklenme miktarları insan sağlığını tehlikeye atıyor.

 

Cola’nın faydaları olarak denilebilecek tek şek içerken sıcak hava da serinlik hissi verdiği ve bazı yemeklerin yanına çok güzle eşlik ettiği diyebiliriz. Bir de çıkmayan pas ve küf lekelerine yeni açılan cola döküldüğünde anında temizlemesidir.

 

Bu sayılan faydalara göre colanın zararları daha fazladır. İlk sırada colanın içindeki şeker oranı aşırı kilo aldırmaktadır. 1 teneke cola da 9 adet kesme şeker olduğu her zaman söylenir. Fazla cola içmek kemik erimesi yapar. Coladaki şeker oranı kam basıncının artmasını sağlar ve bu durumda kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizini tetikler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.