1. Ana Sayfa
  2. Genel

ADSL’in açılımı nedir?

ADSL’in açılımı nedir?
+ - 0

ADSL‘in açılımı İngilizce Asymmetric Digital Subscriber Line‘dır. TDK‘ya göre ADSL’in Türkçe karşılığı Asimetrik sayısal abone hattıdır.
Günümüzde en çok kullanılan internet bağlantı tekniği ADSL‘dir.

ADSL: Asymmetric Digital Subscriber Line (Asimetrik sayısal abone hattı)

ADSL’in orijinal açılımı Asymmetric Digital Subscriber Line’dır. Dilimize bu açılım, Asimetrik Sayısal Abone Hattı olarak çevrilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen internet bağlantısı ADSL’dir. Fiber veya Hiper internetten daha fazla kullanılma sebebi ise her yerde alt yapısının mevcut olması ve daha ucuz olmasıdır. ADSL internet bağlantısının maksimum indirme hızı saniyede 25 Mbit, yükleme hızı ise saniyede 3.5 Mbit olarak değişmektedir. Tabi bu hızları elde edebilmek için ADSL2+M modemine sahip olmalı ve telefon santraline yakın olmalısınız.

Günümüz koşullarında servis sağlayıcıları tarafından 16 Mbps paketler vermektedir. Bu durumun nedeni bakır teller ile veri gönderildiğinden mesafe uzadıkça hızında yavaşlamalar olmaktadır. Eğer telefon santralinden uzak bir yerde yaşıyorsanız bu hız daha da düşebilir. ADSL kullanırken seçiminiz oldukça önemlidir. Modemlerin belirli bir standartları vardır;

  • ADSL, maksimum 12 Mbit/s indirme hızına ve 1.3 Mbit/s yükleme hızına sahiptir.
  • ADSL2, maksimum 12 Mbit/s indirme hızına ve 3.5 Mbit/s yükleme hızına sahiptir.
  • ADSL2+, maksimum 24 Mbit/s indirme hızına ve 1.0 Mbit/s yükleme hızına sahiptir.
  • ADSL2+M, maksimum 25 Mbit/s indirme hızına ve 3.5 Mbit/s yükleme hızına sahiptir.

Yorum Yap