1. Ana Sayfa
  2. Genel

Adidas’ın açılımı nedir?

Adidas’ın açılımı nedir?
+ - 3

Adidas adını kurucusu Adolf “Adi” Dassler‘den almıştır. 1924 yılında kurulan şirket en büyük spor eşya üreticilerinden biridir.

Adidas: Adolf “AdiDassler

1920’li yıllarda Adolf Dassler tarafından kurulan Adidas, günümüzde Dünya’nın en büyük spor eşya üretimi yapan markaları arasında yer almaktadır. Şirket resmi olarak markasını 18 Ağustos 1949’da “adidas AG” olarak kaydettirmiştir.

Türkiye’de 3 Kasım 1998 yılında satışa başlayan firma, yalnızca spor ayakkabı değil ayrıca koşu, futbol, golf ve lakros alanında ihtiyaç duyulan bütün ürünlerin üretimini ve satışını yapmaktadır.

2005 yılında İngiliz rakibi olan Reebok’ı 3.1 milyar Euro’ya satın alarak, 2006 yılında da NBA ile aksesuar ve resmi forma üretimi için anlaşma imzalamıştır. Şirket logo olarak ürünlerinde aynı renkte üç adet paralel çizgi kullanmaktadır. Adidas markalı parfüm ve bakım ürünleri Coty tarafından üretilmektedir.

1984 yılında Dünya üzerinde bir ilki gerçekleştiren marka ayakkabı içerisine yerleştirdiği adım sayar yardımıyla kullanıcıların gün içerisinde attığı adım sayısını öğrenmesini sağlayan akıllı bir ayakkabı üretti. O yıllarda fazla ilgi görmediğinden 1987 yılında ayakkabı piyasadan kaldırılmıştır.

2017 yılında marka tarafından yapılan açıklamada uzay uçuşlarında kullanılacak olan ve yangın engelleyici malzemelerden oluşan tulum takımı ve botları üretmeye başladıkları yer almaktaydı. Piyasaya sürülme tarihi belli olmasa da o tarihe kadar test etmeye ve geliştirmeye devam edecekler gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 7 sene önce

    yaw hehe de geç:D

  2. Supersinizzzzzzzzzzzzzzzzz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.