AMATEM’in açılımı nedir?

Oluşturulma Tarihi: Mart 18, 2015

AMATEM‘in açılımı Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezidir.

AMATEM: Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi

Kısaltmasının açılımı Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi olan ve 1983 yılında kurulmuş, çeşitli madde bağımlılığıyla mücadele eden bir tedavi merkezidir.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde bulunan bu kurum, yalnızca alkol ve madde bağımlılarına gereken desteğin verilmesi amacıyla ayrı bir bölüm olarak kurulmuştur. Bu kuruluş destek ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra birçok okulda konferanslar düzenleyerek öğrencilerin ve velilerin bu konularda bilinçlenmesini amaçlamaktadır.

Amatem tamamen gönüllü olarak muayene olma esasına dayanan profesyonel bir hizmet vermektedir. Sosyal güvencesi olan herkes alkol veya madde bağımlılığından kurtulmak için bu kuruma başvurabilir. Öncelikle hastanın durumu hakkında ön muayene yapılır. Muayene sonucuna göre hasta acil olarak yatışa alınabilir. Acil olmayan durumlarda ise ileri bir tarihe randevu verilerek yatışı sağlanabilir. İçerisinde alkol yoksunluğu, madde yoksunluğu gibi tedavi yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Türkiye üzerinde bulunan alkol ve madde bağımlılığıyla mücadele eden en büyük kuruluştur.

Kuruluş aynı anda 100 adet hastaya tedavi imkanı sağlayabilmektedir. İçerisinde hastaların kendini sosyal alanda geliştirebileceği bilardo odası, bağ evi, tenis ve voleybol sahası gibi imkanları mevcuttur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.