Parmak Şişmesi

Oluşturulma Tarihi: Haziran 2, 2019
el parmaklarının şişmesi

Vücuttaki bağışıklık sisteminin virüslere, hastalıklara ve travmalara cevap verme yolları bazen parmak şişmesi problemiyle sonuçlanabilir. Bu sorunun semptomları bir veya daha fazla el veya ayak parmaklarında, çoğunlukla el ve ayağın tamamında şişmeyi içerir. Özellikle ayak parmak şişmesi ağrılı olabilir ve etkilenen bölgeyi hareket ettirmeyi bile zorlaştırabilir. El parmaklarının şişmesi nispeten daha az ağrı oluşturur. Ayak parmaklarında ağrı olası bir enfeksiyon veya bağışıklık sistemindeki değişiklikler nedeniyle olabilir ve çoğunlukla otoimmün bir bozukluğun sonucudur. Otoimmün ile ilgili sorunlar vücuttaki bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırmasına sebep olur.

Parmak Şişmesi Neden Olur?

Parmak şişmesi ve kaşınması birçok nedenden ortaya çıkabilir. Genel olarak parmak şişmesi nedenleri şunlardır;

  • Yaralanmalar: Parmak yaralanmaları çok yaygın bir durumdur. Belirtileri arasında parmak ağrıları, şişlik ve kızarıklıklar bulunur. Sert zemine çarpan ayak serçe parmağı en sık görülen yaralanma türüdür. Bu durum ayak serçe parmağı şişmesi ve akabinde kısa süreli ağrıyla sonuçlanır.
  • Tırnak İltihabı: Paronişi, dolama veya tırnak enfeksiyonu olarak da bilinen bu durum, el veya ayak parmaklarındaki cildin, tırnakla buluşmak için katlandığı yerde oluşan bir enfeksiyondur. Akut veya ani başlangıçlı tırnak iltihabı stafilokok bakterilerinden kaynaklanır. Örneğin, dikişli parmağın şişmesi stafilokok bakterilerden kaynaklanabilir. Kronikleşen veya sürekli devam eden tırnak iltihabı ise mantarlardan kaynaklanır. Diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemi olan kişiler tırnak iltihabına karşı daha hassastır.
  • Selülit: Bu durum derideki derin katmanların bakteriyel bir enfeksiyonudur. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ancak en çok ayaklarda, alt bacaklarda ve yüzde görülür.
  • Daktilit: Bu durum ciddi bir el, ayak ve eklem iltihabıdır. Daktilit, ağrıya ve şişmeye neden olarak parmakları hareket ettirmeyi zorlaştırır.
  • Gebelik: Ayak ve el parmakları da dahil olmak üzere vücutta oluşan şişlik, gebelikte çok sık görülür. Ödem olarak bilinen bu şişmeye sıvı birikmesi sebep olur.
  • Otoimmün Hastalıklar: Bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırmasıyla oluşan bu durum, el bileği ağrısı ve el, ayak parmaklarında şişmeye neden olabilir. Artritler, otoimmün hastalıklara örnek olarak verilebilir.
  • Gut Hastalığı: Ürik asidin vücutta olağanüstü bir şekilde birikmesine neden olan, sorunlu ve kronik bir hastalıktır. Gut hastalığı özellikle ayak parmaklarında şişmelere neden olur.

Parmak şişmesine ne iyi gelir kısaca göz atalım;

  • Tıbbi Tedavi: Her şeyden önce en kısa zamanda mutlaka doktora görünülmelidir. Çünkü bazı durumlar başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bunun için detaylı bir muayene gerekebilir.
  • Doğal Tedavi: Yaralanma ve incimeler için bazı bitkisel yağlar kullanılabilir. Örneğin zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı şişliğe iyi gelebilir.

Parmak Şişmesi

Darbe Sonucu Parmak Şişmesi Nasıl Geçer?

Darbe sonucu parmak şişmesi nasıl geçer özellikle spor ve egzersiz yapanların merak ettiği bir konudur. Darbe sonucu parmak şişmesi ağrılı olabilir. Bunun için yine ilk tedavi seçeneği doktora görünmektir. Ayrıca, limon ve keten tohumu ile masaj yapmak ağrıyı dindirip şişliği geçirebilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

 

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.