Wilson Hastalığı

Oluşturulma Tarihi: Kasım 2, 2015

Wilson hastalığı karaciğer, beyin ve diğer dokularda bakır elementinin fazla miktarda birikimine bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığın temelinde bakır elementinin çok fazla emilmesi ve atılımının azalması durumu yatmaktadır.

Genç yaşta görülme sıklığı oldukça fazladır. Gençlerde görülmesi durumunda 30’lu yaşlarda ölüm daha sıktır. Ölüm sebebi genellikle karaciğer, böbrek veya kan hastalıklarından dolayı olur. Karaciğer tutulumunun ileri evrelerine kadar hiçbir bulgu vermez. Arada karın ağrısına neden olsa da, spesifik bir belirti vermediği için oldukça sık atlanan bir hastalıktır.

Bununla birlikte beyinde bakır birikimine bağlı olarak nörolojik bulgular sık görülür. Konuşma bozuklukları, titreme, konuşmada değişiklikler, yürüme bozuklukları bunlardan başlıcalarıdır. Ancak düşünsel yetenek değişmez. Korunmuştur.

Wilson hastalığı, gözde kayser-Fleischer halkası denilen küçük bir halka oluşumuna sebep olur. Tanı için oldukça yardımcı bir bulgudur. Bununla birlikte Wilson hastalığında tırnaklarda mavimsi renk değişiklikleri gözlenmektedir.

Tek başına bir tanı testi olmadığı için tanısı oldukça zor bir hastalık olan Wilson Hastalığı, tespit edilmesi durumunda uygun tedavi ile geriletilebilir. Bununla birlikte bakır içeriği fakir diyet tedavisi verilir. Bu hastalar ömür boyu düzenli beslenme ve ilaç tedavisi ile bir miktar da olsa normal yaşama dönebilirler. Ancak tedaviye rağmen %40 oranlarında ölüm görülür. Bu nedenle rutin takipleri çok önemlidir. Tedavilerindeki amaç bakır seviyelerini düşük tutmaktır.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.