Memede ele gelen sertlik için hangi doktora gidilir?

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 9, 2017

Doktorlar kadınlara meme dokularını zaman zaman kontrol etmeleri konusunda uyarırlar. Bunun nedeni ise meme içinde oluşabilecek kist veya tümörlü dokuların erken teşhis edilmesidir. Elle kontrolde memede ele gelen sertlik tespit edilmişse vakit kaybetmeden doktor görüşü almak gereklidir.

Memede Kitle Hissedilirse

Meme kanserinin ilk belirtisi memede oluşan kitlelerdir. Yaş ilerledikçe bu kitlelerin kanserli hücreler olma olasılığı artar. Ancak yaş aralığı fark etmeksizin meme dokusundaki değişiklik mutlaka bir doktor tarafından incelenmelidir. Genç yaşlarda bu kitleler genellikle kistler olmaktadır. Kitleler her iki memede ve fazla sayıdaysa kist ve fibroadenomlar oldukları düşünülür. Kitle sert ise kanser olması ihtimali üzerinde yoğunlaşılır.

Hangi Doktor Tercih Edilmeli

Meme içi olgularla ilgilenen branş sanıldığının aksine jinekoloji değil, genel cerrahidir. Eğer kadınların düzenli gittikleri bir jinekologları varsa kendisinden fikir almalarında hiç bir sakınca yoktur. Doktor yaşa göre mamografi veya ultrason teknikleriyle kitleyi tespit eder. Kitlenin belirlenmesinden sonra ileri düzeyde teşhise gerek olup olmadığına karar verir ve tedavi sürecini başlatır. Kitle kanserli hücrelerden oluşuyorsa cerrahi müdahale, radyoterapi, kemoterapi gibi süreçlerin nasıl işleyeceğine karar verir.

1 Yorum

  1. müsüde

    18 Haziran 2018 at 16:45

    selam hocam ben tam 8 senedır felcım sag kolumı kaldıramırem sag koltugumun altında bır şişlık var acaba kansermıdır

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.