1. Ana Sayfa
  2. Gezi

İzmir Günübirlik Tatil Rehberi 1, Yassıca Ada

İzmir Günübirlik Tatil Rehberi 1, Yassıca Ada
+ - 0

İzmir için günübirlik tatile gidip gelmek inanılmaz kolay. Şehrin bir çok yerinden denize girebileceğiniz plajlara toplu taşıma, dolmuş, otobüs ile gidebilmeniz mümkün.

İlk tanıtacağımız yer belediyenin vapur seferleri sayesinde halkın her kesiminin gidebildiği Yassıca Ada.
İzmir Urla/Çeşmealtı açıklarında bulunan adaların içinde koy olarak denize girmeye en uygun en elverişli ada Yassıca Ada. Balıkçılar arasında bilinen adıyla Alman adası. Rivayete göre bunun çıkış noktası Türkiye’ye turistik amaçla gelen Alman bir çift buraya tekne turuyla gelir. Adanın denizi ve doğasını çok beğenirler ve burada bir turistik tesis kurmaya çabalarlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadıkları için bu isteklerini başaramazlar.

Sonrasında ise İzmir Büyük Şehir Belediyesi burayı halkın faydalanması için düzenler ve vapur seferlerini başlatır.
2015 yılı bilet fiyatı gidiş-dönüş olarak 16,5 lira. Sabah Karşıyaka iskeleden kalkış 8:30. Daha sonra vapur Üçkuyular iskeleye uğrayıp buradan 9:00’da kalkış yapıyor. Üçkuyular iskeleden Yaklaşık 45 dakika süren bir yolculukla pırıl pırıl kumsalı ve deniziyle Yassıca Ada’ya ulaşıyorsunuz. Plajda güvenlik görevlileri, can kurtaranlar mevcut. Su kaydırağı, kafeterya, tuvalet ve soyunma kabinleri de gereken rahatlığı ve eğlenceyi sağlıyor.

Adanın koyu güneye baktığı için yaz aylarında esen kuzeyli rüzgarlar burayı etkilemiyor, bu yüzden su durgun ve berrak. Uygun fiyatlı günübirlik tatil için kesinlikle gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz bir yer.
Bu yıl seferler 19 Temmuz’a kadar sadece hafta sonları , 19 Temmuz’dan itibaren Pazartesi günleri hariç haftanın tüm günleri yapılacak. Son sefer tarihi ise 6 Eylül.

Eğer vapurla gitmek istemezseniz iki seçeneğiniz var. Güzelbahçe, Kalabak, Urla İskele’den küçük bir tekne kiralayıp ailece veya arkadaşlarınızla hem balık avlayabilir daha sonrasında ise Pınarlı, Çiçek, Yassıca Ada, Eşek adalarından birine gidebilirsiniz. Sakin koylarda keyfinizce doya doya denize girebilmeniz mümkün.

Diğer seçenek ise Urla İskele’den kalkan tur teknelerine katılmak. Genellikle sabah 10:30 gibi denize açılan tur tekneleri kısa bir yolculuğun ardından ilk denize gireceğiniz yere geliyor, daha sonrasında ikinci bir adaya gidip burada öğle yemeği molası veriyor. Yemekten sonra ise bir diğer adaya gidip orada da denize girmek için mola verip sonrasında dönüşe geçiyor. Bu şekilde turlara katılabilir eğlenebilir denizin ve tatilin tadını bir günlük te olsa çıkarabilirsiniz.

Yorum Yap