1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifleri

Cevizli Tel Kadayıf Tarifi

Cevizli Tel Kadayıf Tarifi
+ - 0

Malzemeler (6 Kişilik)

  • Yarım kilo hazır tel kadayıf
  • 250 gram tere yağ
  • Bir su bardağı dövülmüş ceviz içi

Şerbet için Malzemeler

  • 640 gram toz şeker (2 – 4/5 bardak)
  • İki su bardağı soğuk su

Üzerini Süslemek için

  • Dört beş kaşık taze kaymak
  • Bir yemek kaşığı toz çam fıstık

Nasıl Yapılır?

Bugün sizlerle cevizli kaymaklı kadayıf tatlısı yapacağız. İlk olarak malzemelerimizi tezgahımızın üzerine hazırlayalım. Yarım kilo hazır kadayıfımızı tel tel didikleyelim. Geniş bir tepsinin içerisine alalım. Daha sonra kullanmak üzere kenara alalım.

Tavamızın içerisine 125 gram tereyağımızı alalım. Ocağımızın üzerine alalım. Yağımız eridikten sonra ocaktan indirelim. Yağımızı kaşık kaşık didiklediğimiz kadayıfımızın üzerine dökelim. Elimizde harmanlayarak kadayıfımıza yağı yedirelim. Yuvarlak borcamımızı fırça yardımı ile güzelce yağlayalım. Yağladığımız kadayıfımızı iki eşit parçaya ayıralım. Bir parçasını yağladığımız borcamımızın içerisine yerleştirelim. Üzerine bir su bardağı dövülmüş cevizimizi eşit miktarda serpiştirelim. Kalan diğer kadayıfımızı da cevizimizin üzerine yerleştirelim. Üzerine elimizle bastıralım.

Kalan 125 gram tereyağımızı tavamızın içerisine alalım. Ocağımızın üzerine koyalım. Yağımız eridikten sonra kaşık kaşık kadayıfımızın üzerine gezdirelim. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırınımızda 30 – 35 dakika pişirelim.

Diğer tarafta tenceremizin içerisine 640 gram toz şekerimizi alalım. Üzerine iki su bardağı soğuk su ilave edelim. Çeyrek limon suyu dökelim. Ocağımızın üzerine alalım. Şerbetimizin şekeri eridikten sonra orta ateşte 5 dakika kaynatalım. Tenceremizi ocaktan indirelim. Şerbetimizi kenara alalım ılısın. Pişen kadayıfımızı fırınımızdan çıkaralım. Kadayıfımız ve şerbetimiz ılıdıktan sonra kadayıfımızın üzerine şerbetimizi dökelim.

Cevizli kadayıfımız soğuduktan sonra dilimleyerek servis tabaklarımızın içerisine alalım. Üzerine bir kaşık yardımı ile kaymak koyalım. Üzerine toz çam fıstık serpiştirelim. Soğuk olarak servis yapalım.

AFİYET OLSUN…

Yorum Yap