1. Ana Sayfa
  2. Gezi

“Yavaş Şehir” Sığacık – Seferihisar, İzmir – Ulaşım, Gezilecek Yerler, Konaklama

“Yavaş Şehir” Sığacık – Seferihisar, İzmir – Ulaşım, Gezilecek Yerler, Konaklama
+ - 0

Son yıllarda ismini sık sık duyurmayı başaran Sığacık hem yaz hem de kış aylarında gidebileceğiniz “Yavaş Şehir” ödülü almış ve bu ödülü haketmiş harika bir yer. Yavaş şehir kavramının ilk çıkış noktası “fast food” kavramına karşı olarak düşünülmüş ve bu düşüncenin harekete başlamasını sağlamış.

Bu ödülün 121.’si ise Seferihisar Sığacık’a verilmiş. Cittlaslow ödülünü Türkiye’de ilk alabilmiş yerde yine burası. Tabii bu ödülü almak için bir çok kriteri sağlamak gerekli ve Sığacık’a gittiğinizde bunu kendi gözlerinizle görebilmeniz mümkün.

Ulaşım

İzmir’den araçla Çeşme otoyolundan Seferihisar yol ayrımından çıkarak buraya ulaşmanız mümkün. Araçla 30-40 dakikalık bir yolculuk hepsi. Dolmuş ile Üçkuyular terminalden 10-15 dakikada bir dolmuş kalkıyor. Bu dolmuşla Seferihasar merkeze oradan da tekrar dolmuşla Sığacık’a ulaşmanız mümkün. Bu sebeple günübilrilk gezileriniz için bile Sığacık doğru tercih. Toplu taşımayla ulaşımı sağlıyorsanız dönüş saatinizi otobüs ve dolmuş seferlerinin bitiş saatine göre ayarlamayı unutmayın.

Sığacık yol ayrımına girdikten sonra mandalin bahçeleri arasından geçerek kısa bir yolculuk yapacaksınız. Bu yol üzerinde bahçesinde yetiştirdiği ürünleri satan köylülerden alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.
Mandalin demişken Eylül ayında burada mandalin festivali yapılıyor bu döneminde burada olursanız bol bol mandalin yiyebilir, çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. İnce kabuklu satsuma tipi mandalin buranın en önemli yetiştirilen ürünlerinden biri.

Sığacık denizinin soğukluğuyla meşhurdur, denize girdiğinizde vücudunuza iğneler batırılıyor hissini burada tatmanız mümkün. Yine de temizliği yüzünden bunu göz ardı edebiliyorsunuz. Soğuk suyla aranız yoksa Ağustos ayının gelmesini beklemenizi tavsiye edebiliriz.

Denize Girilebilecek Yerler

Denize nerede gireceğiniz konusunda ise bir kaç seçenek mevcut. Ekmeksiz plajı ve Akkum plajında hem halka açık, hem de bech club tarzı yerler mevcut. Sıcak ve soğuk içeceklerinizi yudumlayıp Sığacık’ın güzelliğini tadabileceğiniz Mukka beach club, Akkum bech club, Mongo beach club bunlardan bazıları.

Bunun yanı sıra sabah çıkışlı akşam dönüşlü koylara tur yapan tekneler de mevcut. Selinda tur Tolga kaptan ile sabah 10:30’da çıkarak denize girip güzel vakit geçirebilirsiniz, turda öğlen yemeği de mevcut. Hatta turda çamur banyosu yapma imkanı bile var. Bunun yanı sıra balık avı için veya gezi için, aileniz veya arkadaşlarınızla denize açılabileceğiniz tekneleri de mevcut.

Konaklama

Konaklama için hesaplı pansiyonların yanı sıra lüks oteller de mevcut. Euphoria resort otel lüks konforlu bir tatil arayanlara kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yer. Gerek menüsü grek imkanlarıyla dört dörtlük bir tesis. Club Resort Atlantis ve Teospa otel ise değerlendirilebilecek diğer alternatifler.
Otellerin yanı sıra tercih edebileceğiniz pansiyonlar mevcut. Bunlardan bazıları Teos pansiyon, Dağ motel. Sıcak bir ortam arayanların tercih edebileceği yerler.

Ürünler

Pazar günleri merkezde ki kalenin içinde organik Pazar kurulmakta. Bu Pazar yöre halkının evlerinin önünde, dar sokaklarda harika bir atmosfer içinde yer alıyor. Pazarda o bölgede yetiştirilen mevsimin doğal ürünlerini taze taze almanız mümkün. Bunun yanı sıra doğadan toplanan turp otu, semiz, hardal, radika, şevketi bostan, arapsaçı gibi Ege’nin ünlü otlarını kış ve ilkbahar aylarında bulabilmeniz mümkün. Ayrıca yöre insanının el emeği ile yaptığı süs eşyaları, takılar, ev yemekleri, tatlılar da bu pazarda satılıyor. Haftasonları bahar aylarında sadece bu Pazar için bile İzmir’den kalkıp giden bir çok insan var.
Sığacık’ta elbette balık önemli bir konumda. Balıkçı limanındaki tekneler barbun, levrek, lipsoz, trança, fangri, kılıç ve daha bir çok çeşit balık avlıyorlar. Sabah saatlerinde son derece modern biçimde düzenlenmiş kooperatifte açık arttırma usulüyle balıklar satılıyor.

Yemek

Sığacık’ın içinde bulunan kafe tarzı yerlerde kahvaltı ve öğlen yemekleri için serpme kahvaltı ve gözünüzün önünde açılarak hazırlanan gözlemelerden yiyebilirsiniz.
Akşam yemeğinde bu balıklardan yemek isterseniz Dağ Restoran ilk tercih etmeniz gereken yerlerden biri. Zaten Dağ Motel ile aynı tesis içinde deniz manzaralı güzel bir mekan. Buna benzer Deniz ve Burç restoranlarda değerlendirilebilir.

Teos Marina

Sığacık birde marinaya sahip, Teos Marina denizcilerin ihtiyaçlarını karşılayan bir çok hizmet veriyor. 480 deniz, 80 kara konaklama kapasitesine sahip olan marinada 30 adet küçük tekne içinde bağlama yeri mevcut. Konaklama ve sosyal tesisleri denetlenen Teos Marina 5 altın çıpa kalitesinde hizmet vermeye hak kazanmıştır. Bunuda yat ve yelkenliler için 5 yıldızlı otel olarak düşünmeniz mümkün.

Teos Antik Kenti

Sığacık’ın saymakla bitmeyen özelliklerinden biri de Teos antik kenti bu. Bu kent bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve şuan hala kazı çalışmaları tarihi araştırmalar devam ediyor. Kentle ilgili www.teosarkeoloji.com adresinden daha detaylı bilgilere ulaşabilmenizmümkün.

Yorum Yap