1. Ana Sayfa
  2. Gezi

İzmir günübirlik tatil rehberi 2, Urla

İzmir günübirlik tatil rehberi 2, Urla
+ - 0

İzmir coğrafi konumuyla uzun bir kıyı şeridine sahip. Bu sebeple tatil yapabilmek için seçenek fazla. Urla’da günübirlik tatil yapmak için öncelikle ilk sebebiniz açık ve net İzmir’e yakınlığı. Plaj yönünden biraz fakir olsa da alternatif urlanın çevresinde bir çok yerde denize girip günübirlik tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Urla bir çok ünlü kişiyi kendine aşık edip hayatını geçirmeye karar vermesini sağlayan güzelliği, denizi, balığı, adaları ile ün yapmış bir ilçedir. Özellikle Tanju Okan ile özdeşleşmiştir. Tanju Okan vefatından önce her gün yürüyüşe çıkıp halkla iç içe bir hayat geçirmiştir burada. Ayrıca Müzeyyen Senar da ömrünün son yıllarını Urla’da geçirmiştir.

Günübirlik bir tatil yapacağınız için şimdi esas konumuza gelelim.
Urla’ya ulaşım Fahrettin Altay’dan belediye otobüsüyle veya Çeşmealtı dolmuşu ile gidebilmek mümkün. Eski Çeşme yolundan, Çeşmealtı yol ayrımına girdikten sonra Urla Devlet hastanesine kadar olan kısım eskilerin değimiyle KumDenizi adıyla anılıyor. Bu ismi de sığ ve kumluk denizinden alıyor. Son yıllarda yapılan düzenlemeler ve kafeteryalar sayesinde şezlong ve şemsiye kiralayabilmeniz ve güzel bir gün geçirebilmeniz mümkün.

Bu yolu devam edip Urla İskele’ye varabilirsiniz. Buradan Çeşmealtı yönüne doğru devam edip Gelinkaya’ya ulaşmanız mümkün. Burada eski adıyla Denizaltı Kafe yeni ismiyle Denizaltı Bech günübirlik tatil için tercih edebileceğiniz seçeneklerden biri. Ayrıca halka açık ücretsiz yararlanabileceğiniz ufak bir alan da mevcut.

Biraz daha Çeşmealtı yönüne doğru devam ettiğinizde eski Nebioğlu Tatilköyü mevcut. Bir dönem İzmir’e gelen bütün ünlülerin konakladığı yer olarak bilinen yer mevcut. Hatta Zeki Alasya ve Metin Akpınar burada film dahi çekmişlerdir. Şuan eski halinden eser yok elbette. Hiddenbay Urla adında gayet lüks bir tesis mevcut. Esas olarak bahsetmemiz gereken ve hesaplı günübirlik bir tatil için tercih edebileceğiniz yer olan Polis Moral Eğitim Merkezi tamda buraya komşudur. Klasik olarak devlet tesisi olduğu için fazla anlatmaya lüzum yok. Gayet hesaplı temiz bir tatil için tercih edebilirsiniz. Polis yakını olmanız vs. gerekmiyor.

Çeşmealtı Mavi Plaj bir sonraki seçenek. Çeşmealtı dolmuşu ile Üçkuyular’dan doğrudan buraya ulaşmanız mümkün. Burada Sadece palm Beach Club hizmet veren tesis. Onun haricinde halka açık plaj kısmında da tatilinizi geçirebilirsiniz.

Yorum Yap