1. Ana Sayfa
  2. Genel

Ayakkabı neyden yapılır?

Ayakkabı neyden yapılır?
+ - 0

Günlük hayatın olmazsa olmazı ve zaruri ihtiyaç olan ayakkabılar büyük işçilik ile yapılmaktadır. Ayakkabı yapımı için hakiki deri, yapay deri, kumaş kullanılır. İmalata başlamadan önce yapılacak ayakkabı modeli tasarlanır. Tahta kalıp sağ ve sol olarak hazırlanır. Sonrasında ayakkabı yapma işlemine başlanır.

Ayakkabı dikimi 2 parçadan oluşur. İlki ayakkabı tabanı olan ve taban denilen parça diğeri saya denilen üst parçadır. Taban kısmı zemine temas ettiği için daha sert ve zemine dayanıklı olan sert bir parçadan yapılır. Saya denilen parça işlem göreceği ve ayağı saracağı için daha yumuşak ve kolay şekil alabilen kumaş ve deri parçasında yapılır. Saya kesimi yapılırken astar parçanın da kesimi yapılır. Kesimi hazır olan sayalar astar ile birleştirilerek ayakkabı kalıbın şeklinde dikilir. Sonrasında kalıpta kalan saya taban işle birleştirilir. Son olarak taban altı ve topuk da eklenip ayakkabı imalatı tamamlanır.

Ayakkabı kullanılacak bölgenin iklim ve hava şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Değişen modellere modanın da etkisi çoktur. Ayakkabı ayağı yerle olan teması keser ve soğuk havalarda sıcak kalmasını sağlar. Bazen de kıyafetler için şık bir tamamlayıcı görevini üstlenir.

Yorum Yap