Kola neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 23, 2019

Türk toplumuna sonradan giren bir içecek olan kola sık tüketilenler arasında yerini almıştır. Ancak içeriğinde bulunan maddeler nedeni ile sağlık açısından önerilmeyen ve sağlığa zararlı olan gıdalar kategorisindedir. Çünkü içeriğinde şeker, su ve ya früktoz – glikoz şurubu, karbondioksit, asit dengesini düzenleyen fosforik asit, rengini veren karamel, kafein ve doğal aroma vericiler bulunmaktadır.

 

Kısa süreli kolanın faydaları arasında yer alan özellikler; sıcak havada serinletir. Ani şeker düşüklüğünde kısa sürede kan şekerini dengeler. Zor durumda susuzluğa iyi gelir. İçeriğindeki asit ile pas ve küf temizlenir.

 

Ancak bu sayılan faydalardan daha çok zararları bulunur. Bunların başında; aşırı şeker deposudur. 1 litre kolada yaklaşık 400 kalori bulunur. Aşırı tüketmek kemik erimesine neden olur. Hastalıklara zemin hazırlar. Özellikle dişlerin çürütür, ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarına neden olur. Vücudun kalsiyum emilimini azaltır. Şeker seviyesi düşük olmayanlar içtiği zaman şeker seviyesini bir anda yükseltir. Bu durumda kişide kalp krizini tetikleyebilir. Bu nedenle doktorlar tarafında kola tüketimi önerilmemektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.