Asfalt neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 31, 2019

Asfalt aslen petrolün geçirildiği ayrıştırma işlemlerinden sonra geride kalan artıktır. Bu artık olarak çıkan ürünün sonrasında nasıl değerlendirileceği ile alakalı yapılan araştırmada yol yapım malzemesi ve izolasyon maddesi olarak kullanılabileceği anlaşılmıştır.

Asfalt ile zift genelde karıştırılmaktadır. Bir bakıma görünüm ve oluşum sebebinden benzerlikleri vardır. Ancak asfalt benzinden, zift linyit, odun kömürü ve taş kömürünün damıtılmasından elde edilmektedir. Yol yapımı için kullanılan asfalt da yapışkan ve koyu renkli bir sıvıdır.

Bu akışkan sıvının içinde maden ocaklarının içinden çıkan kırık taşlar daha ufaltılarak asfalt ile karıştırtılmaktadır. Burada kullanılan çakıl taşı ve benzerleri asfalt ile harmanlandıktan sonra yapılacak olan yola dökülür ve üzerinden düzleştirici silindir geçer.

Asfaltın kullanım alanı standarttır. Çatı izolasyon için kullanılan asfalt da tabaka haline getirilir ve ya sıvı olarak çatlaklara dökülerek açıklıklar kapatılır. Zemin eğriliği olan tabanlarda asfalt ile düz zemin yapmak daha kolaydır. Çünkü sıvı olduğu için uygulaması kolay ve etkili sonuçlar çıkartmaktadır. Tesadüfen bulunup değerlendirilen asfalt artık günümüzde çok değerlidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.