KYK bursu krediye nasıl dönüşür?

Oluşturulma Tarihi: Ekim 27, 2015

KYK bursuyla ilgili öğrencilerin yanlış bildiği bazı durumlar bulunmaktadır. Bunların başında KYK bursunun kesilmesi konusu geliyor. Değerli öğrenci arkadaşlar, KYK burslarının kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak KYK bursları krediye çevriliyor. Bu hususa dikkat etmelisiniz. Bursun krediye dönüşmesi hangi durumlarda olur hep birlikte ona göz atalım.

Bursun krediye dönüşmesi

*Her üniversitenin durumu farklıdır. Bazı üniversitelerde 4 dersten başarısız olmanız durumunda bursunuz krediye çevrilirken bazı üniversitelerde başarısız dersiniz maksimum 3 olmalıdır.

*Bazı üniversitelerde ise ortalama kriteri geçerlidir. Örneğin 2.00’ın altında bir ortalamanız olursa bursunuz krediye çevrilir.

* Bursunuz krediye dönüştükten sonra bir sonraki dönem başarılı olsanız dahi*krediniz bursa dönüşmez.

* Bu kriterleri sağlayamazsanız üniversiteniz başarısız olduğunuza dair bilgiyi Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirdiği anda bursunuz krediye çevrilir.

* Burs krediye dönüştüğünde bu işlemi onaylamak için noterde bazı evraklara imza atmanız gerekecektir. Ancak burs alırken imzaladığınız belgeler arasında muvaffakatname var ise yeniden notere gitmenize gerek yoktur.

* En önemli maddeyi yazıyorum arkadaşlar önemle okuyunuz. Bursunuzun krediye dönüşmesi süresinde size haber verilmez. Eğer bilmiyorsanız otomatik olarak bursunuz krediye çevrilir. Bunun farkına geç varırsanız aldığınız kredi ücretini mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız.

* Eğer başarısız dersleriniz çoksa bursunuzun krediye çevrilip çevrilmediğini KYK müdürlüklerini arayarak öğrenebilirsiniz.

* KYK bursu krediye çevrildi ve siz kredi almak istemiyorsanız bunu Kredi ve Yurtlar Kurumu müdürlüğüne dilekçe yazarak bildirmelisiniz.

* Peki aldığım tüm derslerden kaldım kredim kesilir mi? Hayır krediniz öğrenim gördüğünüz bölümün normal bitiş senesince kesilmez. Örneğin 4 yıllık hukuk fakültesi okuyorsanız 4 sene boyunca kredi almaya devam edersiniz.

Kaynak: kyk bursunun krediye dönüşmesi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.