Aspirin neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 31, 2019

Aspirin günümüzde kullanılan en etkili ilaçlardandır. Aspirinin en çok sevilen özelliği söğüt ağacından yapılmasıdır. Aspirin yapımı için kullanılan yerleri yaprakları ve kabuklarıdır.

Hemen hemen her ülkede var olan ve yetişen söğüt ağacı yaygın olarak ilaç yapımı için tercih edilir. Çünkü çok eski dönemlerden itibaren bu ağaç ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktaydı. Söğüt ağacının suyu da eski zamanlarda kullanıldığı gibi şimdi salistik olarak kullanılan asittir.

Aspirinin faydaları bilindiğinden çok sayıdadır. Bunlardan en bilinenleri ağrı kesici ve ateşi düşürücü özelliğidir. Ancak bunların dışında toz haline getirilerek uygulandığında kaşıntıyı önler, nasıra iyi gelir, siğili geçirir. Belirli dozlarda rahatsızlığa göre düzenli yutulduğunda kalp krizini önler, tansiyonu düşürür, felçten korur, kısırlığı tedavi eder, uçukları geçirir, Alzheimer olmayı engeller, kolon kanseri ve prostat olmayı engeller, güneş yanığını iyileştirir, tansiyonu düşürür.

Faydası olduğu gibi aşırı dozda kullanıldığı zaman zararlı etkisi oluyor. Alınması gerekenden dozdan fazlası alındığı zaman mide de delinme yapabiliyor.  Özellikle mide hastalarının doktor önerisi ile kullanması gerekiyor.

Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.