1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bakır neyden yapılır?

Bakır neyden yapılır?
+ - 0

Kahverengi ve kırmızı renkli olan metal bakırdır. Bakır iletken bir metaldir. Sabit ağırlıklı olan bakır tabiatta meydana gelir. Doğal bir oluşumdur. Birleşik veya serbest olarak bulunma özelliği vardır.

Bakırın en çok tercih edilen özelliklerinden birisi de paslanma özelliğinin olmamasıdır. Bakır hava ile temas ettiği zaman yeşil bir renk alır. Ancak bu aldığı yeşil renk bakırın toprak altında daha uzun sürer dayanmasına neden olur. Kolay iletkenliği sayesinde Isı ve elektrik yayan nesnelerde kullanılır. Bakırın kullanıldığı alanlar daha çok endüstri alanlarıdır. Ayrıca Ulaşım, İnşaat Sanayi, kimya, kuyumculuk, boya sanayi, enerji sektörü, endüstriyel donanım alanları gibi yerlerde de bakır kullanılmaktadır. Bunların haricinde tencere, tava, tabak gibi farklı formlara getirilerek mutfak eşyası olarak da kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan bozuk paraların içerisinde de bakır madeni bulunmaktadır.

Toprakları bakır maden ocakları ile zengin bir ülkedir. Bakır madeni bulunan şehirler Çayeli (Rize), Küre (Kastamonu), Murgul (Artvin)’dir. Buralardan çıkartılan madenler işlenmek ve kullanışlı hal almak üzere yine Türkiye’deki fabrikalara gönderilir.

Yorum Yap