1. Ana Sayfa
  2. Genel

CV’nin açılımı nedir?

CV’nin açılımı nedir?
+ - 0

CV‘nin açılımı Latince: Curriculum Vitæ. Kişinin iş tecrübesi, eğitim durumu, becerileri vs. hakkında bilgilerin yer aldığı özettir.

CV örneklerine arama motorlarında arama yapılarak kolayca ulaşılabilir ayrıca iş ilanları sitelerinde de kolayca CV oluşturmak mümkündür.

CV: Curriculum Vitæ (Özgeçmiş)

CV (bir diğer anlamıyla özgeçmiş); kişinin iş hayatındaki deneyimlerini,kişisel bilgilerini,almış olduğu kurs ve seminerlerini ayrıntılı bir şekilde gösteren belgedir. Yapmış olduğunuz iş başvurularında mail veya faks yoluyla CV göndermeniz istenebilmektedir. Profesyonel anlamda bu belgeyi hazırlayabilmeniz için bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerden bazıları şunlardır :

  • Sizi diğer adaylardan ön plana çıkaracağından CV’nizde eksik bilgiye kesinlikle yer vermemelisiniz. Kişisel bilgileriniz ve eğitim bilgileriniz abartıdan uzak bir şekilde ayrıntılı olmalıdır.
  • Birbirinden farklı bir çok CV çeşidi bulunmaktadır;bu yüzden her iş başvurusunda aynı belgeyi kullanmak doğru değildir. Başvurduğunuz pozisyona uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.
  • CV üzerinde vermiş olduğunuz referansları çoğu şirket kontrol etmektedir. Referans olarak vereceğiniz kişilerin iletişim bilgileri doğru olmalı ve o kişiler sürekli olarak ulaşılabilir olmalıdır.
  • Belge içerisinde yazmış olduğunuz tüm bilgilerde yazım ve imla kurallarına, kelime düşüklüklerine son derece dikkat etmelisiniz.

Yukarıda yer alan tüm maddeleri dikkate aldığınızda başvurmuş olduğunuz iş için rakiplerinizden bir adım önde olacağınızı unutmayınız. Hazırlamış olduğunuz CV direk olarak sizi yansıtmaktadır. Kendi başınıza bu belgeyi hazırlayamayacağınızı düşünüyorsanız internette yer alan hazır şablonları kullanarak içerisindeki bilgileri kendinize göre doldurabilirsiniz.

Yorum Yap