CIA’in açılımı nedir?

Oluşturulma Tarihi: Nisan 16, 2015

CIA’in açılımı Central Intelligence Agency’dir. ABD’nin istihbarat toplayan kurumudur. CIA hakkında bilgi, büroları ve iletişim için CIA’in resmi web sitesini ziyaret edebilirsiiz.

CIA: Central Intelligence Agency (Merkezi İstihbarat Teşkilatı)

21.yüzyıla kadar ABD’nin dış istihbarat işlemlerini yürüten FBI’nın yetersiz kalması sebebiyle 1947 yılında Merkezi İstihbarat Teşkilatı olarak bilinen CIA kurulmuştur. Bu kurum tamamen sivil şekilde çalışarak gerek yurtiçi gerekse yurtdışında ülkeye zarar verebilecek her türlü tehtit hakkında devletin gerekli mercilerine bilgi vermekle yükümlüdür.

FBI ile CIA arasındaki en büyük fark etki alanlarıdır. FBI ülke içerisindeki istihbaratlardan sorumlu iken CIA tamamen uluslararası istihbaratlardan sorumludur. Bu kurum Dünya üzerindeki her ülkede aktif olarak faaliyet göstermektedir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde bulunan kurum devletin en büyük bütçesine sahiptir. Yaklaşık olarak 15 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan kurum her ne kadar maaş,personel sayısı ve görevleri gibi konuları gizli tutsada ortalama olarak 20 binin üzerinde çalışanı olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı ne kadar güçlü bir etki alanına sahip olduğunu göstermektedir.

CIA yönetimi tamamen farklı kesimlerden seçilmektedir ve eski yönetimi arasında George Bush da bulunmaktaydı. Kurum haberalma,harekat,yönetim ve teknoloji müdürlüğü olmak üzere 4 farklı koldan yürütülmektedir. Ülke içerisinde devlet ileri gelenlerini suikast ile öldürmek,ülke içerisinde karışıklıklar çıkarmak gibi bir çok işi zamanında CIA’nın yaptığı ortaya çıkarılmış ve kamuoyuna detaylı açıklamalar yapılmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.