1. Ana Sayfa
  2. Genel

Alçı neyden yapılır?

Alçı neyden yapılır?
+ - 0

Doğal bir malzeme olan alçı farklı işlemlerle farklı formlarda kullanılan bir malzemedir. En başlangıç olarak bulunuşu taş maden olan alçıdır. Taş alçı 158 derecede pişirildiğinde toz halini almaktadır. Sonrasında su ile karıştırıldığında yeniden hızlı bir şekilde donmaktadır. Isıya dayanıklı olması ve yanmamasından dolayı genelde yapı malzemesi olarak tercih edilmektedir.

Alçı bileşeni kalsiyum sülfat hemihidrat’tir. Alçı taşının işlenmemiş haline jips denilir. İki mol su ve bir kalsiyum sülfattan oluşan bir mineraldir. Genel olarak alçının özellikleri ses ve ısı yalıtımı yapması, hafif olmasıdır. Ayrıca yüzeye nefes aldırır ve rutubet yapmaz, kolay şekil alır, bakteri üretmez, her çeşit yapıya uyum sağlar. Onarılması kolaydır ve kolay işlenebilir.

Alçının faydaları arasında sağlıklı olması en önemli olanıdır. Ayriyeten çevreyi korur, nem düzeyini dengeler, kolay şekil adlığı ve hızlı donduğu için yapı malzemesi olarak kullanılır. Doğal bir klima görevi yapar. Yanmaz ve çok hafiftir. Alçı çeşitleri de saten alçı, kartonpiyer alçı, derz dolgu alçısı ve makine sıva alçısı olarak ayrılır.

Yorum Yap