Veganlar yoğurt yer mi?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 7, 2019

Vegan, hayvanların giyim, gıda veya başka amaçlarla mecbur kaldıkları zulmün ve sömürünün hepsinden mümkün olduğu kadar kaçmak çabasındadır. İnsanların, çevrenin ve hayvanların faydasına içeriğinde hayvan kullanımı olmayan alternatif bir yaşam çeşididir. Havyalardan kısmi ya da tamamen elde edilen ürünleri reddetmedir. Veganlık, hayvanlardan üretilen, üretilmesi için hayvanların kullanıldığı yiyecekleri tüketmemedir.

Deri, kemik, kürk, jelâtin, yün gibi hayvansal olan maddeleri kullanmazlar kıyafetlerinde keten ve pamuk gibi bitkisel veya sentetik kumaş kullanırlar. Veganlar hayvanların kullanıldığı eğlence ortamlarına katılmazlar. Veganlığın yaygınlaşması ile vegan yemekler hazırlayan restoranlar bulunabilmektedir.

Veganlar yoğurt yemezler. Kalsiyum ihtiyaçlarını brokoli, soya sütü, karalâhana gibi yeşil sebzelerden ve fındık gibi kuruyemişlerden karşılayabilirler. Hipertansiyon, kalp damar hastalığı, diyabet, bazı kanser çeşitleri ve obeziteye veganlarda daha az rastlanabilmektedir. Vegan olmak her zaman sağlıklı bir yaşam tarzı olduğu anlamına da gelmez ve besin öğelerinin alımına çok dikkat etmeleri gerekir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.