1. Ana Sayfa
  2. Genel

Veganlar ekmek yer mi?

Veganlar ekmek yer mi?
+ - 0

Vejetaryenlikten daha sert kurallara sahip veganlık mertebesidir. Hayvanlara yapılan eziyet, işkence gibi durumlardan etkilenerek vejetaryen olmuştur. Zaman içinde hayvanların sütünden, gücünde veya yününden yararlanıldığı da onlara karşı bir düşünce olduğu için hayvanların emek verdiği ve içinde bulunduğu her türlü yiyecek ve eşyalardan uzaklaşarak vegan olmuşlardır. Bu neticeden anlaşılacağı gibi vegan olmayı yaşam biçimi olarak seçmişlerdir.

Veganlar et, süt, bal, peynir, dondurma, yumurta, jelibon gibi hiçbir yiyeceği tüketmezler. Çünkü bunların her biri hayvansal üründür. Ayrıca yün kıyafetler, deri çanta ve ayakkabı gibi eşyalarda hayvanlardan elde edildiği için kullanmayı ret ederler.

Veganların ne yediği veya yemediği birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Yemedikleri yiyeceklerin vitaminin ve gıda değerlerini benzer yiyeceklerden alırlar. Veganlar ekmek yer, tahıl çeşitlerini tüketir. Yeter ki bu ürünlerin içerisine hayvansal olan hiçbir ürün dâhil olmasın. Et deki proteini mercimek ve mantardan, yumurtadaki kalsiyumu yeşil sebzelerden, demir ihtiyacını da kabuklu yemişlerden karşılayarak vücutlarının sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

Yorum Yap