1. Ana Sayfa
  2. Genel

Veganlar dondurma yer mi?

Veganlar dondurma yer mi?
+ - 0

En kolay tanımı ile veganlık hayvansal bir ürünü ve hayvan kullanımını tüketmeyi doğru bulmuyor, reddediyor. Vegan hayvansal ürünlerden arındırılmış her şeyi kapsar. Süt, yumurta, et, deri gibi ürünleri tüketmez ve giymez. Şampuanları, yiyip içtikleri, araba için kullandıkları malzemeler hayvansal ürünlerden arındırılmış olmalıdır.

Veganların kaçındığı gıdalar ise; et, tavuk, mandıra, bal, balık, kabuklu deniz hayvanları ve hayvanlardan gelebilen herhangi bir içeriği barındıran gıdalardan uzak durur. Bunlardan bazıları ise; laktik asit, gomalak, albümin, jelâtin, pepsin, D3 vitamini gibi ürünlerdir. Bazı sağlık problemlerinin ortadan kalkması, çevresel olarak oluşan zararların azaltılması ve hayvanlara kötü muamelenden kaçınılması veganların potansiyel avantajlarındandır. Veganlar protein ihtiyaçlarını tuzlu fıstık, kabak çekirdeği, mercimek, kuru fasulye, nohut gibi baklagillerden karşılar. Kalsiyum ihtiyaçlarını ise kekik, tarçından karşılarlar.

Veganlar süt ile yapılan dondurmaları yemezler. Vegan dondurma ürünleri de Türkiye de gün geçtikçe talep görmektedir. Vegan mekânlarda ev yapımı dondurma üretimleri artmaktadır. Dondurma dükkânı Lera Fresca, Whisper gibi çoğu marka vegan dondurma seçenekleri sunabiliyor. Son zamanlarda çok bilinen dondurma markasında sorbe çeşitlerinin yanı sıra bitkisel bazlı sütlerle yapılabilen vegan dondurmalar müşteriye sunulmaktadır.

Yorum Yap