1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Toplu olarak resimlerin boyutunu küçültme

Toplu olarak resimlerin boyutunu küçültme
+ - 0

Mobil cihazların kullanımı artmasıyla birlikte web site açılış hızı da giderek daha önemli bir hale geldi. Web sitelerimizin açılış hızına etki eden en önemli etkenlerden biri görseller. Optimize edilmemiş görseller ziyaretçi deneyimini kötü etkiler.

Görselleri optimize edin

Görselleri web sitenize eklemeden önce bir optimize etme aracını kullanın. Ben genellikle https://tinypng.com adlı siteyi kullanıyorum. 10-20 resim için kullanışlı bir uygulama ama elinizde optimize edilecek yüzlerce veya binlerce görsel varsa tinypng işinize yaramaz.

Görselleri toplu olarak optimize etme

Görselleri toplu olarak optimize etmek için kullanabileceğiniz birçok araç var. Bu araçlardan iki tanesi hakkında bilgi vereceğim.

File Optimizer

Adından da anlaşılacağı gibi sadece görselleri değil, diğer birçok farklı uzantılı dosyaları da optimize eden bir program.

File Optimizer programını indirme sayfası: https://sourceforge.net/projects/nikkhokkho/files/FileOptimizer/

Kullanışı basit bir program. Optimize edeceğiniz dosyaları sürükle bırak yöntemiyle ekleyebiliyorsunuz. Herhangi bir işlem yapmadan önce dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm.

File optimizer programı

Dosyaları ekledikten sonra Optimize > Optimize all files‘a tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz.

file optimizez programı ayarlar

Optimize ayarlarını değiştirmek için. Optimize > Options‘a tıklayın. Burada genel optimize ayarlarını değiştirebileceğiniz gibi sadece belli bir dosya uzantısı için de ayarları değiştirebilirsiniz.

Mass Image Compressor

İkinci programımız ise sadece görselleri optimize ediyor.

Mass Image Compressor indirme sayfası: https://sourceforge.net/projects/icompress/

Mass Image Compressor

Herhangi bir nedenle kayıp yaşama veya görsellerin yeni kalitesini beğenmemeniz ihtimaline karşın görselleri mutlaka yedekleyin.

Resimli anlatımda görüldüğü üzere kolay bir kullanımı var. Ayarları yaptıktan sonra Compress All‘a tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz.

 

Yorum Yap