1. Ana Sayfa
  2. Genel

Demir para neyden yapılır?

Demir para neyden yapılır?
+ - 0

Lidyalılar tarafından bulunan bozuk paralar ilk sikke adıyla hayatımızda yer aldı. O zamanlarda sikke altından tunca, alüminyumdan bakıra kadar farklı elementlerden yapılabilmekteydi. Zaman içinde daha değerli madenlerden yapılarak paranın maddi değeri de arttırıldı. İlk olarak değerli maden kullanımı ise 20.yy. da üretilmeye başlandı.

Şimdiki zamanda elimize aldığımız demir para yani madeni para üretimi için hangi malzemenin kullanıldığı ise merak konusudur. Demir para içeriği olan madenlerin çoğu bakır kalanı da nikelden oluşuyor. Yani bozuk para halini alması için her bir madeni para da %80 bakır ve %20 nikel bulunuyor.

Demir para kâğıt paralara göre daha düşük değerdedir. Genel olarak bozuk paralar madenden yapıldığı için kütlesel ağırlığı bulunur. Bu sebeple bazı bireyler bu ağırlığı taşımak istemezler. Bu durumda ya evdeki hanımlarının ya da çocukların sahip olduğu kumbaraların işine yaramaktadır. Düşük ücretli olan gıda ve eşyalarda ve ya verilen nakit para da para üstü olarak madeni para verilir. Madeni paranın en büyük değeri 1 tl iken en düşük değer olarak da 1 kuruş üretilmektedir.

Yorum Yap