1. Ana Sayfa
  2. Genel

İp neyden yapılır?

İp neyden yapılır?
+ - 0

Kenevir, kendirden, yün, pamuk, ipek böceği kozası, keten, naylon gibi bazı bitki ve maddelerden bükülerek yapılan ve istenilen inceliğe, istenilen katlara ulaşması için yeniden bükülerek oluşan upuzun maddeye ip ve ya iplik denilmektedir. İp, ince sicim gibi olanıdır. Biraz daha kalını urgandır. En çok kalını olana ise halat denilmektedir. İplik ile kumaş, bez dokunur ve bu kumaşların dikiminde kullanılır.

İp çeşitleri bilindiğinden fazladır. Üç grupta iplik üretimi yapılır. Öncelik olarak kullanılan hammaddesine göre iplik üretilir.  Yani pamuk, keten yün gibi… Sonra fantezi, krep ve katlı gibi yapılarına göre ayrılır. Son olarak dikiş ipliği, örgü örme ipliği gibi kullanım alanlarına göre gruplandırılır.

İpler hayvansal, bitkisel ve ya kimyasal olan maddelerin işlenmesinden sonra iplik olarak ortaya çıkar. Kullanım alanlarına göre kalınlık, renk ve kat sayısı verilir. Sağlamlık kontrollerinde sürtünmeye dayanıklılığına, kullanım sonrası kalitesini korumasına, elastik olmasına, renk atmamasına, temizlik kimyasallarındaki tepkimesine ve ışık altındaki renk değişimine bakılır. Tüm kontrollerden olumlu sonuç alan iplik satışa sunulur.

Yorum Yap