Barut neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 29, 2019

Patlayıcı bir maddedir. Barut üretimi yapılırken kullanılan malzemelerin kuru olması çok önemlidir. Aksi takdirde patlama yapmamaktadır. Kullanılan malzemelerde kükürt, güherçile ve kömür tozudur. Diğer bir adı olan karabarut da potasyum nitrat, odun kömürü ve kükürtten yapılmaktadır. Bu üçlü karığım doğru ölçü ve oranlarda karıştırıldığında çok güçlü bir alaşım oluşturmaktadır.

Patlayıcı etki oluşturan bir barut elde etmek için %75 güherçile, %15 kömür tozu ve %10 kükürt ilave edilmelidir. Çoğu kişi kükürt koymadan barut imal etmektedir. Ancak kükürt olmadan oluşan patlama çok düşük seviyededir. Yalnız günümüzde yapılan barutların oranları ve kullanıldığı malzemeler %75 potasyum nitrat ve ya sodyum nitrat, %15 kömür ve %10 kükürt’ tür.

Barut tek başına kullanımında zayıf kalan bir patlayıcıdır. Bu sebeple barutun kullanım alanları başka bir nesne ile birleştirilmiştir. Bu sayede daha etkili bir patlayıcı ve silah yapılmaktadır.  Patlama etkisinin daha güçlü olması için dinamit yapımında da barut kullanılır. Hatta barut farklı formlarda şekillendirilerek birçok barut çeşitleri yapılır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.