WP hosting taşıma sonrası bazı resimlerin açılmaması

Oluşturulma Tarihi: Mart 19, 2015

Her-sey.net‘e ilk içerik girmemden bu yana neredeyse 1 yıl geçti. Zamanla sitenin ziyaretçi sayısı arttı ve mevcut hosting paketinin trafik limiti yetmemeye başladı. Hosting süresi bitmeye yakın olduğu için trafik limiti daha yüksek ve fiyatı daha hesaplı olan bir firmadan hosting satın aldım. Siteyi yeni hosting’e taşıdıktan sonra bazı resimlerin açılmadığını farkettim. Bu resimlerin ortak noktası isimlerinde Türkçe karakter geçmesiydi. Siz de aynı sorunla karşılaştıysanız aşağıdaki çözüm önerilerini uygulayın.

Mevcut hosting ve yeni hosting cPanel ise

Eğer cPanel hostingden cPanel hosting’e taşıma yapıyorsanız bu sorunla karşılaşmamak için ftp’deki dosyaları ayrı, veritabanını ayrı yüklemek yerine full backup alıp yeni hosting’e yükletin.

Full backup nasıl alınır?

Paylaşımlı hosting kullanıyorsanız bu işi hosting firmanıza bırakın. Genelde hosting firmaları sitenizi ücretsiz olarak bu şekilde taşırlar. Full backup‘ı bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki adımları takip edin.

  1. cPanel‘de Backups‘a tıklayın.
  2. Download a Full Website Backup‘a tıklayın.
  3. Generate Backup‘a tıklayarak yedek dosyasını oluşturun.

Web sitenizin dosyalarının kapladığı alana göre bu işlem uzun veya kısa sürebilir. Yine aynı sayfada full backup‘ı bilgisayarınıza indirebilirsiniz veya ftp’de public_html  klasörüne taşıyarak yedeğin bulunduğu bağlantıyı(Örnek siteadi.com/yedek.tar.gz) hosting firmasına bildirip bu yedeği yüklemesini rica edebilirsiniz.

Alternatif çözüm yolu

Benim kullandığım hosting cPanel olmadığı için yukarıdaki işlemi yapamadım. Forumlarda birkaç arkadaşın paylaştığı şu yöntemle sorunu çözdüm. WordPress resimleri yıl/ay şeklinde sınıflandırıyor. Resimleri bilgisayarıma yedekledikten sonra ftp’deki resimleri silip her bir ayın resimlerini toplu şekilde upload ettim.

  • wp-content/uploads dizinindeki tüm resimleri bilgisayarınıza indirin.
  • wp-content/uploads dizinindeki tüm dosyaları silin.

sonra mesela bu ay yüklenmiş resimleri upload edecekseniz 2015’in 3. ayında yazılmış bir yazıyı düzenle modunda açın  ve daha önce bilgisayarınıza indirdiğiniz wp-content/uploads klasöründe yer alan 2015/03 klasöründeki tüm resimleri toplu şekilde upload edin.

1 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.