Veganlar meyve yer mi?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 12, 2019

Hayvansal ürün kullanmayan veganların tek besin kaynakları sebzeler, meyveler ve tahıl çeşitleridir. Şeker, vitamin ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak için veganlar meyve yer, sebze çeşitlerinden bol bol tüketir. Yenmesini ve kullanılmasını onaylamadıkları hayvansal besinler ve eşyaları veganlar kullanmayarak protesto etmektedir.

Veganlık ve vejetaryenlık sıklıkla karıştırılmaktadır. Hâlbuki aslında her ikisi de etyemez ama sadece veganlar hayvansal ürünlerin hiç birini yemez. Veganlar bu inanışa hayvan ticareti yapan bazı kişilerin hayvanların üzerinde yaptıkları işkenceli üretim ve faydalanmalardan yola çıkmıştır. Hayvanları kendi çıkarları doğrultusunda eşyalaştırmanın doğru olmadığının ve her canlının kendisine ait bir hayatı olduğunu savunurlar. Hayvansal ürünler kullanılmaya devam edildiği sürece de bu kısır döngünün devam edip gideceğini ifade etmektedirler.

Veganların bu inanış doğrultusunda yemeyi ret ettiği yiyecekler tüm et çeşitleri ve etle yapılan ürünler, bal, süt, yumurta ve yünlü kıyafetler, deri eşyalar yer almaktadır. Ayrıca yük taşımacılığı ve gücünden faydalanmak için kullanılan tüm hayvanlarında özgürlüklerini kısıtlandığını savunarak bunlarla yapılan tüm işlerin ve üretimin de tüketimini kabul etmemektedirler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.