1. Ana Sayfa
  2. Gezi

İzmir günübirlik tatil rehberi 4, Çeşme

İzmir günübirlik tatil rehberi 4, Çeşme
+ - 0

İzmir’in hatta Türkiye’nin gözbebeği plajlarına sahip olan Çeşme’ye günübirlik tatil için gitmek, hele hele haftasonu bunu yapmak cıvıl cıvıl plajları sevenler için muhteşem bir tecrübe olacaktır.

İzmir Çeşme’ye nasıl gidilir?

İzmir’den Çeşme Seyahat otobüsleriyle hem garajdan hem de Üçkuyular’dan gitmeniz mümkün. Özel araçla ise doğrudan Çeşme otobanıyla gitmek mümkün. Bu konuda Yılmaz Özdil bir yazısında “İzmirliler keyfine düşkündür, ucu hiç bir yere çıkmayan otoyol yapmışlardır” der. Gerçekten ucu hiç bir yere çıkmayan bu otoyol hafta sonları büyük yoğunluk yaşamaktadır. Yine de günübirlik tatil için bu yol sayesinde yol kısa sürede biter ve gününüz yollarda geçmez.

İzmir Çeşme Plajlar

Çeşme’nin en ünlü plajı Ilıca plajıdır. Yaz aylarında genellikle karşıdan rüzgar alan tamamen kumluk ve harika ılık deniziyle cıvıl cıvıldır. Fazla paraya ihtiyacınız olmadan kendinizi Maldiv adalarında hissetmenizi sağlayacak yer kesinlikle Ilıca plajıdır. Ayrıca Sheraton Çeşme Hotel ‘de bu plajın kıyısında bulunur. Çevredeki marketlerden alışverişinizi yapıp, havlunuzu yere serip uzandıktan sonra tatilin ve denizin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bu sahilde bir çok beach club tarzı yer bulunuyor. İsterseniz şezlong ve şemsiye de kiralayabilmeniz mümkün. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış.

Ilıca’dan sonra Altınkum plajı çeşmenin en güzel plajı diyebiliriz. Çeşme’nin her yerinde deniz pırıl pırıl tertemizdir. Bu yıl ilk defa bu plajda uluslararası bir balık avı yarışması da yapılmıştır.

Aya yorgi koyu ise malesef gece klüpleri tarafından zaptedilmiş, gündüzleri bech club olarak hizmet veren mekanlar halinde. Çeşme Dalyan’dan gelen teknelerde bu koya demirleyip deniz keyfi yapmakta. Siz burayı tercih etmezseniz bu bölgeye çok yakın olan Kocakarı plajına gidebilirsiniz. Buraya giriş ücretli olmasına rağmen fiyatlar lüks mekanlara nazaran gayet hesaplı. Tek sorun Pazar günleri öğlen saatlerinde burada yer bulabilmek. Kapalı bir koy olan kocakarı plajında her havada sakin denize girmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Pırlanta plajı her ne kadar güzel olsa da tek eksi yanı çok sığ olması. Bunun haricinde tercih edebileceğiniz diğer bir yer de burası olabilir. Halka açık plajı olduğu gibi yan kısımda beach club tarzı yerlerde mevcut.

Boyalık plajı da Ilıca’ya yakınlığı sayesinde aynı gün iki farklı yerde denize girebilmenizi sağlayabileceğiniz hoş bir plaj. Son zamanlarda oteller tarafından zaptedilmeye çalışılsa da bilinçli halk sayesinde özgürce denize ücretsiz girebileceğiniz rüzgarı bol, suyu ılık harika bir plajdır.

Son tavsiyemiz ise sakinliği ve soğuk suyu sevenler için. Alaçatı her ne kadar kendi başına ayrı bir inceleme ve gezi yazısı konusu olsa dahi Çark plajını bu yazıya dahil etmemek ona haksızlık olacaktır. Alkoçlar Otel’in yanında bulunan Çark plajı soğuk suyu ve haftasonları ailelerin ağırlıklı olduğu ziyaretçi profiliyle rahatlık ve sakinlik arayanların adresi. Plajın bir kısmı halka açık, bir kısmı ise bech club ve gece klübü olarak hizmet veriyor.

Bu kadar fazla seçenek varken yaz aylarında çeşmeye en azından bir kaç defa gidip hafta sonunu değerlendirmek doğru tercih olacaktır. Ayrıca Çeşme kumrusu ve Sakızlı dondurmayı yemeyi unutmayın.

Yorum Yap