1. Ana Sayfa
  2. Genel

Vultr ve Digitalocean alternatifi İlkbyte

Vultr ve Digitalocean alternatifi İlkbyte
+ - 0

Bu yazıda Vultr ve Digitalocean firmaları gibi bulut sunucu hizmeti sağlayan İlkbyte‘ı olumlu ve olumsuz yönleriyle incelemeye çalışacağım.

Sunucuların lokasyonu Türkiye

İlkbyte adından da anlaşılacağı üzere yerli bir firma ve sunucuları Türkiye’de yer alıyor. Bu anlamda bize vultr ve digitalocean gibi firmaların sağlamadığını sağlıyor. Eğer web site ziyaretçilerinizin büyük bir çoğunluğu Türkiye’de ise sunucunuzun lokasyonunun da Türkiye olması ziyaretçilerinizin siteye erişim hızı açısından kayda değer bir etki yaratacaktır. İlkbyte’ı seçmemdeki en önemli sebep lokasyon diyebilirim.

Sunucu kaynakları ve fiyatlar hemen hemen aynı

Sunucu kaynaklarını ve fiyatları incelediğimizde genelde vultr ve digitalocean’ın aynı seçenekleri sunduğunnu görüyoruz. Bu iki firma gibi İlkbyte’da da vCPU ve Memory kapasitesi aynı fakat SSD disk kapasitesi ilkbyte’da daha az. $5’lık pakette Vultr ve digitalocean 25 GB SSD sunuyor, İlkbyte ise 16 GB SSD sunuyor.

Ödeme şekli farklı

Bakiye yükleme ve fiyatlandırma ile ilgili de farklılıklar mevcut. Vultr ve digitalocean’da ilk önce kullanıyorsunuz sonra ödeme yapıyorsunuz. İlkbyte’da ise İlk önce aylık ücreti ödüyorsunuz. Eğer ay bitmeden iptal ederseniz kullanmadığınız süre için iade alıyorsunuz.

İlkbyte fiyatları USD bazlı fakat bakiye yüklerken USD yükleyemiyorsunuz. Bakiyeniz TL olarak tutuluyor. Bunun sebebi ise şöyle belirtilmiş: “Dövizli işlemlerin muhasebe kayıtalarının güçlüğü nedeni ile hesap bakiyeniz de Türk Lirası cinsinden tutulmaktadır.” kaynak

İlkbyte’ın olumlu ve olumsuz yönleri

Eksiklikleri olsa da ilkbyte benim 1 aydan beri kullanndığım bir firma. Performans açısından bir sorun yaşamadım. Türkiye lokasyonlu sunuculara ihtiyacım vardı ve İlkbyte bunu çok iyi bir şekilde karşılıyor.

Bakiyenin USD olarak tutulamaması beğenmediğim bir özellik. Vultr ve digitalocean gibi önce kullan sonra öde gibi bir sistem zor ve suistimale açık fakat depozit 1 aylık almak yerine günlük veya haftalık olarak bakiyeden alınsaydı daha iyi olabilirdi.

Yorum Yap