1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Diş Çarpıklığının Tedavisinde Görünmeyen Diş Teli Lingual Ortodonti Hakkında


+ - 0

Birçok insan diş macunu reklamlarında gördüğü sağlıklı dişlere hayranlıkla bakar. Güzel bir gülümseme yüzümüzde fark yaratır. Bu nedenle dişlerin yüz ifadesinde önemli bir rolü vardır.

Ağız yapısından ya da genetik faktörlerden dolayı bazı insanların dişlerinde çarpık bir yerleşme söz konusu olmaktadır. Dişlerin dizilimindeki bu çarpıklık kişide gülümserken özgüven eksikliği yaratabilir. Özellikle genç hastalarda ya da mesleği gereği sosyal ortamlarda fazlaca bulunmak durumunda kalan kişilerde ağız ve diş estetiği önem arz eder. Özellikle dişleri ağız içinde çarpık şekilde konumlanmış olan kişiler bu görüntüden rahatsız olmakta ancak sıradan diş teli uygulamasında kullanılan apareylerin de oluşturduğu görüntüden hoşlanmamaktadırlar. Bu durum sıradan diş teline bir alternatif uygulama geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur.

Son yıllarda gelişen ortodonti teknikleri insanların hayal ettiği sağlıklı dişlere kavuşmasına olanak sağlamaktadır. Bu tekniklerden bir tanesi de lingual ortodonti yani halk arasında ifade edilen şekli ile görünmez diş teli uygulamasıdır.

Diş çarpıklığının tedavisinde görünmeyen diş teli lingual ortodonti dünyada ve ülkemizde pek çok diş hekiminin sıradan diş teli tedavisine alternatif olarak uyguladığı bir yöntemdir. Bu uygulama ile dişlerinde çarpık görünüme sahip olan hastanın ağız içi ölçüsü alınır. Hastanın beklentisi doğrultusunda tedavi sonrası ulaşılmak istenilen sonuç model haline getirilerek kendisine üç boyutlu özel bilgisayar ortamında gösterilebilmektedir. Tedavi aşamasında ise antialerjik malzemeden oluşan şeffaf diş telleri şeffaf plakalar şeklinde hastanın dişlerinin arka kısmına yerleştirilmektedir.

Tedavide nikel alaşımlı malzeme kullanıldığı için hastada herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmamaktadır. Uygulama esnasında ya da sonrasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmemektedir. Ağız kokusuna neden olmayan ve kolayca takılıp çıkarılabilen şeffaf diş apareyleri ortodontiye yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. İşlem sıradan diş tellerinin sebep olduğu estetik kaygısına gerek kalmadan hastanın beklentilerini karşılamaya yönelik etkili sonuç alınabilen bir yöntem haline gelmiştir.

Lingual ortodonti tedavisini ancak bu alanda klinik eğitim almış diş hekimleri uygulayabilir. Bu alanda profesyonelleşmiş uzman hekimler, hastanın dişlerindeki çapraşık oluşuma göre dokuz ay ile bir buçuk yıl arasında bir süre içerisinde dişlerde düzelme sağlarlar. Bu uygulamanın maliyeti de bütçeyi zorlamayacak nitelikte olduğundan uygulamaya olan talebi arttırmaktadır.

Yorum Yap