1. Ana Sayfa
  2. Genel

CVV Nedir?

CVV Nedir?
+ - 0

CVV en kısa açıklaması ile kredi kartı ya da banka kartınızın arka yüzünde bulunan kart güvenlik kodu olarak tanımlanabilir.

CVV Kodu

İnternette alışveriş hacmi son yıllarda çok artış gösterdi. Bu sayede insanlar alışveriş yaptıkları internet mecraları sayesinde kredi kartı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmaya başladılar. TC kimlik numarası nasıl ezbere biliniyor ise artık kredi kartındaki bilgilerde ezbere biliniyor.

İnternette alışveriş yaparken ödeme ekranına geldiğimizde sistem kredi kartının gereken bilgilerini istiyor. Bu zorunlu bilgiler ise kart sahibinin adı soyadı, kartın son kullanım tarihi ve cvv kodu bilgilerinden oluşuyor. Bu 3 bilginin girilmemesi durumunda ise ödeme işlemi maalesef gerçekleşmiyor.

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV kodu kredi kartları ya da banka kartlarının arka yüzünde bulunur. Burada kart hamilinin imzasını atacağı yer bulunur. Kart hamilinin imzasını atacağı satırın üzerinde de bir takım numaralar mevcuttur. Bu numaralar iki bölümde ayrılmış durumdadır. 2. Bölüm yani sağ taraftaki bölümde 3 numara diğer numaralardan ayrı yazılmıştır.

İşte bu son 3 numara cvv kodudur. Bu numara güvenlik amaçlı olarak karta verilmiş özel bir değerdir. Güvenlik gerektiren yerlerde kart sahibinin kullanması için kartın arka yüzünde imza kısmının sağ alanında yazılmış bir numaradır. Bu numara sayesinde kart sahipleri internet ve mail order alışverişlerinde ve telefon posta yolu alışverişlerinde ödeme işlemini gerçekleştirebilirler.

CVV Ne Anlama Geliyor?

CVV nin Türkçe anlamı kart doğrulama kodudur. İngilizcede ise Card Validation Code anlamına gelir. Bu açılımdan gördüğümüz üzere bu kodun sadece kart sahibi tarafından bilinmesi gerekir. Eğer yabancı kişiler bu bilgiyi bilirler ise art niyetli amaçları için sizin kartınızdan harcama işlemi yaparak limitinizi son kuruşuna kadar bitirebilirler. Bunun için cvv numara bilginizi kimse ile paylaşmamanız gerekir.

Yorum Yap