BM’nin açılımı nedir?

Oluşturulma Tarihi: Mart 19, 2015

BM’nin açılımı Birleşmiş Milletlerdir. 24 Ekim 1945’te kurulmuştur. Genel merkezi New York’tadır. Web site: http://www.un.org

BM: Birleşmiş Milletler

BM yani birleşmiş milletler, 193 ülkeyi bir araya getiren, milletler arası barış ve güven için çalışmayı, dost ilişkiler geliştirmeyi, sosyal milletler olma yolunda ilerlemeyi, yaşam standartlarını daha iyi hale getirmeyi ve insan haklarını geliştirme amacıyla kurulmuş uluslararası bir örgüttür. İkinci dünya savaşı sonrası 51 ülke, barışın korunmasını sağlamak amacıyla 24 Ekim 1945’te BM’yi kurmuştur.

Birleşmiş milletlerin yapısında 6 adet temel kurum bulunmaktadır. Bunlar; Genel Kurul, Genel Sekreterlik, Sosyal ve Ekonomik Konsey, Güvenlik Konseyi, Vesayet Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’dır. Uluslararası Adalet Divanı Hollanda’nın Lahey ilinde bulunmaktadır. Diğer 5 tanesi ise Amerika’nın New York şehrinde bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler bu zamana kadar pek çok yararlı çalışma içerisinde bulunmuştur. Bunlar; hayat kurtarma, çevre sorunlarıyla mücadele, uluslararası barışın korunması, insan hakları ve demokrasi, yoksulluk gibi konulardır. Bu çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir. Birleşmiş Milletler’ in yasama yetkisi olmasa bile, uluslararası konuların çözülmesi, ihtilaflar arası sorunların çözümlenmesi, Dünya’ da üzerinde yaşayan tüm insanları etkileyen sorunların çözümünde yöntemler sağlayarak politikaların gelişmesine katkıda bulunmuştur.

1 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.