1. Ana Sayfa
  2. Genel

BKM’nin açılımı nedir?

BKM’nin açılımı nedir?
+ - 0

BKM: Beşiktaş Kültür Merkezi
veya
Bankalararası Kart Merkezi

Beşiktaş Kültür Merkezi web sitesi: http://www.bkmonline.net
Bankalararası Kart Merkezi web sitesi: http://www.bkm.com.tr

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM)

Bankalar arası kart merkezi, kısaca BKM, 1990 yılında kamu ve özel olmak üzere 13 Türk bankasının ortak kuruluşudur. Kar amacı gütmede, oluşturulmuş, ödeme sistemlerinde nakit kullanma gereksinimi olmaksızın tüm ödeme ve para transferlerini sağlamak ve desteklemek, altyapı ve platform oluşturmak amacıyla kurulmuş bir kurumdur.

BKM’nin Ana Faaliyetleri:

  • Banka ve kredi kartı uygulamaları içerisinde uygulanacak prosedürleri geliştirme
  • Standardizasyon sağlama amaçlı çalışmak yapma ve kararlar alma
  • Türkiye geneli dahilinde yurt içi kurallarını oluşturma
  • Bankalar arası takas ve hesaplaşmayı yürütme
  • Banka işlemlerinin güvenli, hızlı ve az maliyetli olmasını sağlama
  • Yurt dışı bankaları ile komisyonda anlaşarak, onları temsil etme

Yukarıda saydığımız tüm maddeler BKM’in ana faaliyetleridir. Bu faaliyetleri gerçekleştirmek için sunulan hizmet ve ürünler şunlardır; NFC, POSPara, Troy, BKM Express, temassız ödeme, kamu tahsilat, switch, En Yakın ATM, 3D Secure. 2011’de Türkiye’de BKM tarafından başlatılan BayBayNakit ise kart kullanım bilincini aşılama amaçlıdır. Nakit yerine banka kartı kullanılması topluma, devlete, çevreye, tüketiciye ve ticarete oldukça yararlı olacaktır.

Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM)

BKM olarak kısaltılan Beşiktaş Kültür Merkezi, 11 Kasım 1994 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta bulunan eski Mıstık Sineması’nı oyuncu ve yazar olan Yılmaz Erdoğan ile Yalçın Tiyatrosu’nun yöneticiliğini yapan Necati Akpınar’ın tiyatro salonuna dönüştürmesi sonucu kurulmuştur. İlk projeleri olan Bir Demet Tiyatro 1995 senesinin yılbaşı gecesinde gösterime girmiş ve büyü beğeni kazanmıştır. Her yaştan insana hitap eden bu dizi 7 sene boyunca ekranlarda kalmayı başarmıştır.

İlerleyen zamanlar içerisinde BKM birçok yapım içerisinde yer almıştır. Bu yapımlar, BKM Film, BKM Çocuk Tiyatrosu, BKM Televizyon Dizisi, BKM Tiyatro, BKM Organizasyon ve BKM Mutfak’ tır. BKM Tiyatro, kurulduğu günden bugüne kadar binlerce izleyiciye ulaşan, her biri klasik olmuş oyun ve gösterileri sahneye koymuştur. BKM Organizasyon yurt içinde ve yurt dışında tanınan isimleri hayranları ile buluşturan konserler organize etmiştir. BKM Film, ilk projesi olan Vizontele ile gişe rekorları kırmış, Kelebeğin Rüyası ile Akademi Ödülleri almıştır. BKM mutfak ise gençlere tiyatro zevkini aktararak bir TV efsanesi olmuştur.

Yorum Yap