Whatsapp Güvenlik Özelliği

Oluşturulma Tarihi: Mart 7, 2017

Whatsapp, hayata girmesiyle birlikte bizlerin hayatını kolaylaştıran kaliteli ve ulaşılabilir bir uygulama oldu. Özellikle çalışanlar için gönderilmek istenen resim, belge, video gibi her türlü unsurun hızlı bir şekilde iletilmesi Whatsapp’ı sadece bireysel alanda değil aynı zamanda iş dünyasına da taşıdı. Bununla birlikte her mobil uygulamada olduğu gibi Whatsapp’ ta kullanıcılarının bilgi ve belge güvenliğini sağlamak için çeşitli güncellemelerle uygulamayı destekliyor.

Varsayılan Güvenlik

Whatsapp’ın son sürümünde karşımıza çıkardığı ”uçtan uca güvenlik sistemi” kullanıcıların mesaj, video, dosya, ses kaydı vb. her türlü belgesini saklamada bir üst seviyeye taşıyor. Sadece Whatsapp’ın son sürümünün kullanılmasıyla çalışan uçtan uca güvenlik sisteminin çalışma prensibi kullanıcı ve iletişim kurduğu kişinin belgelerinin Whatsapp dahil olmak üzere hiç kimsenin okuyamayacağını belirtiyor. Kullanıcı ve iletişim kurduğu kişi arasındaki kilit adı verilen şifreyle korunan bu mesajlar sadece kullanıcı ve iletişim kurduğu kişide bulunan özel bir anahtar yani şifreyle açılıp okunur. Buna ek olarak, gönderilen her bir mesajın kendine özgü bir şifresinin olduğu Whatsapp’ın web sitesinde de belirtiliyor. Aynı zamanda otomatik bir şekilde çalışan bu şifre güvenliği sistemi içinde mesajlarınızı korumak için ayrı bir ayarı açmaya ya da gizli sohbet oluşturmanız gerekmiyor.

Whatsapp Aramaları

Uçtan uca şifreleme sistemi yalnızca mesajlar için geçerli değil. Aynı zamanda Whatsapp aramaları için de geçerli olan bu sistem aileniz, arkadaşlarınız, sevdikleriniz yanınızda olamasalar da sizi onlarla gönül rahatlığıyla buluşturuyor.

Mesaj Kontrolü

Çoğu insanın korkulu rüyalarından biri de; gönderilen mesajların yabancı ve tehlikeli kişiler tarafından okunmasıdır. Whatsapp hiçbir şekilde bize ait olan her türlü belgeyi sunucularında tutmuyor. Bu da gönül rahatlığıyla sevdiklerinizle iletişim kurabileceğinizi gösteriyor.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.