Süslü Pilav Tarifi

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 6, 2015

Malzemeler (4 Kişilik)

  • 750 gram kuşbaşı doğranmış kuzu eti (dana eti de olabilir)
  • Üç su bardağı pilavlık pirinç
  • Üç tane domates
  • Altı tane sivri biber
  • Bir buçuk tatlı kaşığı tuz
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Bir yemek kaşığı paket yağ
  • 4,5 su bardağı sıcak su (veya et suyu)

Nasıl Yapılır?

İlk olarak malzemelerimizi tezgahımızın üzerine koyalım işimiz kolay olsun. Üç su bardağı pilavlık pirincimizi bir kabın içerisine alalım. Üzerini geçecek kadar sıcak su ve üç tatlı kaşığı tuz serpiştirelim. Bir saat tuzlu ve sıcak suda bekletelim. Süremizin sonunda pirincimizin suyunu süzelim ve bol su ile yıkayalım. Daha sonra kullanmak üzere süzülmesi için kenara alalım.

750 gram kuşbaşı doğranmış etimizi tenceremizin içerisine alalım. Üzerini bir iki parmak geçecek şekilde sıcak su ilave edelim. Bir buçuk tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karabiber ilave edelim. Ocağımızın üzerine alalım. Etlerimiz yumuşayana kadar pişirelim. Pişen etimizi kevgir kaşık yardımı ile bir kabın içerisine alalım. Etimizin kalan suyunun üzerine 4,5 su bardağı olacak şekilde sıcak su ilave edelim.

Ayrı bir tencerenin içerisine yarım su bardağı sıvı yağımızı ve bir yemek kaşığı paket yağımızı alalım. Ocağımızın üzerine alalım. Yağımız eriyip kızdıktan sonra üzerine süzülmesi için kenara aldığımız pirincimizi ilave edelim. Tahta kaşık yardımı ile ara ara karıştırarak şeffaflaşana kadar kavuralım. Üzerine sıcak et suyumuzu ve yarım tatlı kaşığı tuz ilave edelim (etin suyuna bakarak tuzunu siz de ayarlayabilirsiniz). Ocağımızın altını kısalım. Tenceremizin kapağını kapatalım. Kısık ateşte pirincimizi yarı yarıya pişirelim. Ocaktan indirelim. Küçük bir fırın tepsimizin içerisine yarı yarıya pişirdiğimiz pirincimizi dökelim. Ortasını havuz gibi açalım. Bu boşluğa daha önceden pişirdiğimiz etimizi koyalım. Etlerin kenarlarına bütün sivri biberlerimizi çiçek gibi dizelim. Eşit aralıklarla domates dilimlerimizi yerleştirelim. Orta ısılı fırınımızda pilavımızı pişirelim. Pirincimiz suyunu çektiği zaman pilavımızı fırınımızdan çıkaralım.

Pişen pilavımızı 10 – 15 dakika dinlendirdikten sonra servis tabaklarımızın içerisine alalım. Sıcak sıcak servis yapalım.

AFİYET OLSUN…

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.