1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Mobil uyumluluğun Google sıralamasına etkisi

Mobil uyumluluğun Google sıralamasına etkisi
+ - 0

Bir süre önce Google Adsense hesabımda web sitem için mobil uyumluluk testi yaptırmamı tavsiye eden bir bildirimle karşılaştım. Test sonucunda her-sey.net‘in %100 mobil uyumlu olduğu sonucu çıktı. Şimdi de “Sitenizin mobil cihazlara uygunluğu artık bir Google Arama sıralama sinyali olarak kabul edilmektedir.” diye bir bildirimle karşılaştım. Bildirimden de anlaşılacağı üzere artık mobil uyumlu siteler arama sonuçları sıralamalarında daha avantajlı.

21 Nisan 2015‘ten itibaren mobil uyumluluk sıralamalara daha fazla etki ediyor. Eğer sitenizin mobil uyumluluğu yoksa en kısa zamanda yapmanızı öneririm. WP‘de mobil uyumluluk nasıl yapılacağı ve mobil uyumluluk testi hakkında bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Testi

Mobil uyumuluk testini Google’ın Mobil Uyumluluk Testi aracıyla kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca Mobil Site Rehberi‘ne göz atmanızı tavsiye ederim.

WordPress’te Mobil Uyumluluk

WP‘de mobil uyumluluk için iki seçeneğiniz var.

  1. Temanızın mobile duyarlı(responsive) olması. Mobile duyarlı ücretsiz temaları wordpress.org‘da(Ücretsiz responsive temalar) bulabilirsiniz. Ücretli mobile duyarlı temalar için ise themeforest.net‘i(ücretli responsive temalar) önerebilirim.
  2. WP sitenize mobil uyumluluk sağlayan eklentiler var. Bu eklentilerden biri WPtouch Mobile Plugin.

Mobil uyumlu siteler için Google Adsense reklamı

WP sitenizde Google Adsense reklamları varsa bu reklamları mobil uyumlu yapmak için reklam birimi oluştururken mobil için önerilen reklam birimlerini kullanabilirsiniz.

Hem bilgisayarlar için hem mobil cihazlar için aynı reklam kodunu kullanmak istiyorsanız esnek reklam birimini kullanabilirsiniz. Esnek reklam biriminde kullanıcının cihazına göre reklam boyutu otomatik olarak belirlenir.

Yorum Yap