Alkol neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Aralık 27, 2018

Meyve sebze ve tahılların içerisinde bulunan şekerden üretilen kimyasal maddeye alkol denir. Sağlık açısından zararlı sarhoş edici bir özelliği bulunur. Genel olarak içki üretiminde kullanılır. Alkol elde edebilmek için tahıllar, meyve ve sebzeler bazı işlemlerden geçtikten sonra maya ile tepkimeye bırakılır. Tepkime sonrasında ortaya alkol çıkar. Alkol oranı mayalanma süresi uzadıkça keskinleşir.
Ortaya çıkan alkolün bileşeninde hidrojen oksijen ve karbondioksit bulunur. Bu bileşimler tamamen kimyasal bir sıvıdır. Mayalanmış ürünlerin içerisinden alkolü alabilmek için damıtılma işlemi yapılır. Damıtılma sonrasında alkolü sıvıdan tamamen ayrıştırmak için kaynatma işlemi yapılır. Etil alkolün kaynama derecesi 78 buçuk iken içerisinde bulunduğu ürünün suyunun kaynama noktası 100 santigrat derecededir.
Damıtılmış ürünün içerisindeki saf alkole ulaşmak için kaynama yapıldığında alkolün daha erken kaynayacak olması göz önünde bulundurulur. Bu sebeple kaynatma yapılacak kap daha önceden ısıtılır ve sonra içerisine eklenir. Bu işlem sayesinde alkol sudan daha önce kaynar ve henüz su kaynama aşamasına gelmediği için alkol buharlaşmış olur. Buharlaşan alkol de ayrı bir kaba tekrardan sıvılaştırılır. Alkol genel olarak sağlığa zararlıdır. Alkol tüketimi birçok hastalığı tetikler kişinin bilinçsiz yaptığı hareketler sonrasında birçok hasar meydana gelir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.